Görme yetersizliğinden etkilenmiş okul öncesi dönem çocukların oyun davranışları ve görme yetersizliğinden etkilenmiş akranları ile karşılaştırılması
The play behaviors of preschoolers with visual impairments and comparing them with their peers with typical development
  1. Tez No: 429540
  2. Yazar: DUDU MERVE LENGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEVİYE TUĞBA TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görme Engellilerin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, okul öncesi dönem görme yetersizliğinden etkilenmiş çocukların oyun davranışları, oynadıkları oyun türleri ve görme yetersizliğinden etkilenmemiş akranlarının sahip oldukları oyun davranışları açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırma grubunu İstanbul ilinde bulunan bir Görme Engelliler İlköğretim Okulu kaynaştırma ana sınıfı öğrencilerinden 16 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma grubunu oluşturan öğrencilerden 8'i görme yetersizliğinden etkilenmiş, 8'i ise görme yetersizliğinden etkilenmemiş öğrencilerdir. Görme yetersizliğinden etkilenmiş 8 öğrencinin 3'ü az gören 5'i ise total görme engelli öğrencilerdir. Öğrenciler sadece görme yetersizliğinden etkilenmiş ve ek bir engele sahip değillerdir. Öğrencilerin performanslarını belirlemek için Küçük Adımlar Gelişim Becerileri Envanteri kullanılmıştır. Araştırmada betimsel araştırma modeli kullanılmıştır. Var olan durumu betimlemek amacı ile gözlem yapılmıştır. Yapılan gözlemler Rubin(1989) tarafından geliştirilen POS (Play Observation Scale) kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları görme yetersizliğinden etkilenen öğrencilerin en çok sergiledikleri oyun türünün yalnız oyun en az sergilenen oyun türünün ise paralel oyun olduğunu ve oyun dışı davranışların oyun davranışlarından daha fazla sergilendiğini göstermiştir. Görme yetersizliğinden etkilenmeyen çocukların ise en çok sergiledikleri oyun türü grup oyunken en az sergiledikleri oyun türü ise paralel oyun olarak gözlemlenmiştir. Bulgular tartışılmış ve ileri araştırmalara yönelik, öğretmenlere yönelik ve ebeveynlere yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to make comparison between the children with visual impairments, and their peers without visual impairments in terms of their play behaviors, play types in the preschool period. The study group consisted of 16 kindergarten students from the inclusive classroom in the Elementary School for the Visually Impaired, located in the province of Istanbul. Eight of the students in the study group had visual impairments, and eight of them did not have. Three out of eight students with visual impairments had low vision; five of them were totally blind. The students did not have any additional impairment affected merely by visual impairment. In order to determine the performances of students, ''KüçükAdımlar – the Inventory of Developmental Skills'' was utilized. In the study, descriptive research design was used. A number of observations were conducted in order to describe the current situation. The observations were analyzed using POS (Play Observation Scale), developed by Rubin (1989). The findings of this study indicated that the students with visual impairments displayed solitary play most frequently, and displayed parallel play least frequently; non-play behaviors were displayed more than play behaviors. However, it was observed that the students without visual impairments exhibited cooperative play most frequently, and exhibited parallel play least frequently. The findings were discussed; towards the future studies, suggestions were provided for teachers and parents.