A suggested framework for designing a syllabus for the elective course 'English literature' in high schools
Ortaöğretim kurumları seçmeli İngiliz edebiyatı dersi program tasarımına ilişkin önerilen program çerçevesi
  1. Tez No: 429541
  2. Yazar: CEREN IŞIKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ÖZLEM TARAKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Türkiye'de ortaöğretim kurumları müfredatına ahiren eklenmiş olan İngiliz Edebiyatı dersi, işbu araştırmanın odak noktasını oluşturmaktadır. Bu ders müfredata dercedilerek uygulamaya sokulmuş olmasına karşın, genel amaçlar, edebiyat türleri, değerlendirme prosedürleri, öğretim teknikleri ve sınıf faaliyetleri gibi referans noktalarından yoksun durumdadır. Yukarıda kaydedilen eksikliği gidermeye yönelik olarak, işbu araştırmada, en uygun programın ortaya konulabilmesi için bu referans noktaları oluşturacak şekilde, İngilizce öğretmenlerinin yapıcı görüşlerine başvurulması yöntemi benimsenmiştir. Buna ilave olarak, İngiliz Edebiyatının öğretilmesinde karşılaşılabilecek muhtemel sorunlu alanların tanımlanmasına ilişkin kanaat işbu çalışmaya yansıtılmıştır. Bu çalışmada, öğretmen anketleri ve dil yeterlilik testleri olmak üzere iki araçtan istifade edilmiştir. Bu çalışmada, İngiliz Edebiyatı Eğitim Programının, dil yeterliliğini ve öğrencilerin bireysel performanslarını geliştirmelerini sağlamak üzere bir dil-geliştirme yaklaşımına sahip, dil-temelli etkinlikler ve değerlendirme tablolarını haiz bir İngiliz Edebiyatı Eğitim Programının hazırlanması tavsiye edilmektedir. Varılan sonuçlardan hareketle, İngiliz Edebiyatı Eğitim Programının içeriğinin kısa öyküler, dram, popüler edebiyatı, sadeleştirilmiş edebiyat gibi unsurlardan oluşan bir içeriğe kavuşmasının daha tercihe şayan olacağı; keza macera, gizem, mizah, resimli kitap, çizgi roman, roman, grafikli roman, halk edebiyatı, şarkı, peri masalları, masal ve nükte gibi temalı eserlere yer verilmesinin; ayrıca, İngilizce konuşan toplumlardan modern edebiyat türlerini içermesinin yararlı olacağı değerlendirilmektedir. Dil Gereksinimlerine ilişkin öneriler, Avrupa Ortak Dil Kriterleri Çerçeve Programındaki tanımlar uyarınca, öğrencilerin görece düşük seviyelerini (A2) dikkate alacak bir Programın oluşturulması yönünde yapılmıştır. Çalışmada, İngiliz Edebiyatının öğretilmesinde öğretmenlerin muhtemel sorun alanları olarak öğrencilerin dil seviyeleri ile çalışma motivasyonlarındaki yetersizliklerini gördükleri saptanmıştır. Bu araştırmanın bulguları temelinde işbu çalışmanın, istenen eğitim programının oluşturulmasında istifade edilebilecek yararlı rehber ilkelere ilişkin yararlı tavsiyeleri ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The course of English literature recently introduced in secondary education in Turkey became the focus of this study since finding that, although introduced, this course was not provided with the reference points on what should be its aims, literature types, assessment procedures, teaching approaches, classroom activities and language requirements. In order to fill this gap a framework was suggested for designing the syllabus of the course based on the opinions of English teachers with regard to these reference points. In addition, it explored potential problematic areas in teaching of English literature. The study employed two data collection instruments : a teacher questionnaire and a language proficiency test. According to the results, it was suggested that English literature syllabus should focus on linguistic aims, language-based approaches and activities, and assessment schemes which target language proficiencies and individual performances. The study suggested that the syllabus should specify its contents in the form of short stories, drama, popular literature, simplified literature; should incorporate such thematic genres as adventure, mystery, comics, picture books, cartoon stories, graphic novels, folk literature, songs, fairy tales, fables, comedy, humor; and should include contemporary literature from English-speaking communities. In addition, it was suggested that the syllabus should be designed to accomodate language proficiency levels as low as A2 according to CEFR descriptors. The major problem areas were found to relate mostly to students' low proficiency levels and low motivation. In brief, the study made a number of recommendations to be served as a guide for the syllabus design.