Temel bilgisayar eğitimi alanında bilgisayarlı uyarlanabilir sınavların ölçme özelliklerinin diğer sınav türleriyle karşılaştırılması
Comparison of computer adaptive test's measurement skills with other types of testing on basic computer education issue
- Tez No: 429548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA GÜYER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Teknolojinin artan bir ivmeyle yaşamın her alanına girdiği günümüzde bilgisayar ve diğer teknolojik aygıtları kullanmak bir zorunluluk teşkil etmektedir. Bu gereksinimi karşılamak için açılan uzaktan eğitim programları gerek sertifikasyon gerekse öz değerlendirme konusunda daha gelişmiş ölçme yöntem ve araçlarına gereksinim duymaktadır. Klasik test kuramına göre daha üstün özelliklere sahip madde tepki kuramını temel alan bilgisayarlı uyarlanabilir sınavlar bu açığı kapatmada iddialı çözümler sergilemektedir. Bu çalışmada temel bilgisayar eğitimi alanında bilgisayarlı uyarlanabilir sınavların, özellikle uzaktan eğitimde kullanılan diğer sınav türleriyle ölçme benzerlikleri, cinsiyet gibi bireysel fark değişkenleri de dikkate alınarak araştırılmıştır. Temel bilgisayar eğitimi alanında hazırlanmış dört tür sınav ile temel bilgisayar eğitiminde en gerçekçi verileri sağladığı varsayılan uygulama sınavları ve tekrarlı ölçümler sonucu elde edilen yıl sonu başarı puanların aralarındaki benzerlik araştırılmıştır. Tüm geliştirilen sınavları tamamlayarak geçerli kabul edilen 77 kadın 81 erkek toplamda 158 üniversite öğrencisi verisi üzerinde araştırma bulguları yorumlanmıştır. Bilgisayarlı uyarlanabilir sınavların hem dış geçerlilik ölçütü olarak alınan yıl sonu başarı puanına hem de uygulama sınavı puanına diğer sınav türlerinden daha kısa sürede daha az soruyla ve daha benzer ölçümler yaptığı bulunmuştur. Ayrıca cinsiyet grupları arasında yapılan korelasyon ve karşılaştırmalarda da, bilgisayarlı uyarlanabilir sınavların diğer ölçme araçlarından alanyazınla tutarlı biçimde daha yüksek doğrulukta ölçümler yaptığını ortaya koymaktadır. Bu çalışmada ayrıca tümdengelim yaklaşımıyla bilgisayarlı uyarlanabilir sınavların doğru/yanlış yanıt, süre ve yetenek kestirimi arasındaki ilişkiler çalışmada toplanan veriler ışında yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
At an increasing use of technology into every aspect of today's life, use of computers and other technological devices constitute an obligation. Founded distance education programs in order to meet these requirements need more improved assessment methods and tools for both certification process and self assessment. Superior to classical test theory, item response theory based computer adaptive tests exhibit ambitious solutions into closing this gap. In this study, measurement similarities of computer adaptive tests especially and other kinds of examination types used in distance education on basic computer education issue are investigated considering personal difference variables such as gender. Similarities among developed four types of exams on basic computer education issue, practical exam which is considered one of the most direct measurement data in computer education and course passing grades which account for several testing results are investigated. Research findings upon 77 female and 81 male total 158 university students' data that count acceptable by completing all the developed exams are interpreted. It was found that according to other types of exams, computer adaptive tests make more similar measurement with lesser questions and in shorter time to both course passing grades which are postulated as external validity criteria and practical exam points. In addition, consistent to the literature the correlation and comparisons between gender groups show computer adaptive tests make more accurate measurements than other measurement tools as well. In this study, using deductive approach, correlations among computer adaptive tests' counts of right and wrong answers, durations, and trait estimations are tried to be interpreted within the limits of collected data.