Bütünleştirilmiş sosyal bilgiler programının öğrencilerin akademik başarı ve motivasyonları üzerine etkisi
The effect of integrated social studies curriculum on the academic success and motivation of students
- Tez No: 429549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 407
Özet
Bu araştırma, ilköğretim 6. sınıf sosyal bilgiler dersi“Bilim, Teknoloji ve Toplum”öğrenme alanı için hazırlanan bütünleştirilmiş program modeli kullanımının öğrencilerin akademik başarıları ile derse yönelik motivasyonlarına etkisini ortaya koymayı amaçlamıştır. Araştırma, 2014-2015 eğitim öğretim yılında Ankara ilinde orta sosyo-ekonomik düzey bir ortaokulda gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında öntest-sontest kontrol gruplu araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmaya 30 deney grubundan, 31 kontrol grubundan olmak üzere toplam 61 ortaokul öğrencisi katılmıştır. Araştırmada sosyal bilgiler, Türkçe, fen bilimleri, görsel sanatlar ve seçmeli halk kültürü dersleri bütünleştirilerek deney grubu öğrencilerine anlatılmıştır. Kontrol grubuna ise mevcut programla dersler anlatılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda akademik başarı testi ile motivasyon ölçeği öntest ve son-test olarak hem deney hem de kontrol gruplarına uygulanmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise deney grubu öğrencileri ve deney grubunun sosyal bilgiler, Türkçe, görsel sanatlar, fen bilimleri ve halk kültürü öğretmenleri ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca öğrencilerin söz konusu derslerdeki ilişkiyi görme durumlarının belirlenmesi için de öğrenci çalışma dokümanları ve gözlem formları kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizine göre, deney grubu öğrencilerinin akademik başarı testinden aldıkları öntest ve sontest puanlarının arasında sontest lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Ayrıca deney grubu öğrencilerinin akademik başarı testi sontestinden, kontrol grubu akademik başarı sontestine göre daha yüksek puan aldıkları sonucuna ulaşılmıştır. Yine akademik başarı testi analizi sonucunda, mevcut öğretim programıyla işlenen derslerin kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarılarını arttırmada etkili olduğu sonucuna da ulaşılmıştır. Araştırmada, deney grubu öğrencilerinin motivasyon ölçeğinden aldıkları öntest ve sontest puanlarının arasında sontest lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Benzer şekilde kontrol grubu öğrencilerinin motivasyon ölçeğinden aldıkları puanlarda da sontest puanları lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Deney ve kontrol gruplarının motivasyon ölçeğinden aldıkları sontest puan ortalamalarının analizinde ise bütünleştirilmiş program modelinin uygulandığı deney grubu öğrencilerinin, kontrol grubu öğrencilerine göre motivasyon ölçeği sontest puan ortalamaları bakımından daha yüksek düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerle yapılan görüşmelerde öğrenciler, bütünleştirilmiş program modeli ile ders işlemenin kendilerini mutlu ettiğini ifade etmiştir. Öğretmenler ise bütünleştirilmiş programla işlenen derslerde öğrencilerin derse katılımının arttığı belirtmiştir. Öğretmenlere göre bütünleştirilmiş programın hazırlanması ve uygulanması sürecindeki olumsuz durumlar; öğretim programlarının yoğunluğu, bütünleştirilmiş programın daha fazla çalışma gerektirmesi, sınıfların kalabalık olması, zaman yetersizliği ve araç gereç eksikliğidir. Öğrenci çalışma dokümanları ile gözlem verilerinin analizi sonucunda ise öğrencilerin bir derste öğrendiği bilgiyi farklı derslere aktardığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of present research is to demonstrate the effect of implementing integrated curriculum model designed for“Science, Technology and Society”learning domain of the 6th grade social studies course in secondary education on the academic success and course motivations of students. The research was conducted during 2014-2015 academic year in a secondary school composed of middle-class socio-economic class students within city of Ankara. In this research mixed method that integrates qualitative and quantitative research methods has been employed. In the quantitative dimension of this research pretest-posttest controlled group research pattern has been utilized. A total of 61 secondary education students participated in the research. 30 students were selected for experiment group and 31 students were for control group. The research was provided to experiment group students via integrating social studies, Turkish, sciences, visual arts and elective folk culture courses. On the other hand the courses were taught to control group only via the existing curriculum. In the quantitative dimension of the research, academic success test and motivation scale were applied to both control and experiment group students as pre-test and post-test. In the qualitative dimension of the research, semi-structured interviews were held with experiment group students as well as social studies, Turkish, sciences, visual arts and elective folk culture courses' teachers. Furthermore surveys, students' study documents and researcher's field notes were employed to measure students' ability to identify the connection between particular courses. Analysis of research data manifested that between pretest and posttest scores experiment group students received from academic success test, there was a significant difference in favor of pretest. In addition it was also detected that experiment group students received higher score in academic success posttest when compared to control group students' academic success posttest scores. Also an analysis of academic success test revealed that courses that were taught via existing curriculum proved to be effective in increasing academic success level of students in control group. In the research, there was a significant difference in favor of posttest between pretest and posttest scores that experiment group students received from motivation scale. In the same manner between the scores control group students received from motivation scale, there was a significant difference in favor of posttest scores. In the analysis of mean posttest scores that experiment and control groups received from motivation scale, it was identified that experiment group students that took integrated curriculum model obtained, compared to control group students, higher mean posttest scores from motivation scale. The students reported that studying the course via integrated curriculum approach contended them and teachers stated that via integrated curriculum, students demonstrated eager participation during the courses. In the words of teachers negative aspects relevant of the preparation and implementation process of integrated curriculum are such; intensive course curriculums, need to get prepared for a longer time to implement integrated curriculum, crowded sizes of classrooms, lack of sufficient time and relevant teaching materials and tools. The analysis of students' study documents and obtained data manifested that students achieved to transfer the knowledge they grasped in one course to dissimilar courses