Türk halk oyunları bölümü ile beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinin çoklu zeka alanlarının karşılaştırılması
Comparison of the multiple intelligence areas of Turkish folk dances department and school of physical education and sports students
  1. Tez No: 429554
  2. Yazar: DİDEM GÜLÇİN KEMEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZ Bu çalışmanın amacı, Türk Halk Oyunları bölümü ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin çoklu zekâ alanlarının belirlenmesi ve karşılaştırılmasıdır. Araştırma grubunu, 2014–2015 akademik yılı bahar döneminde Sakarya ve Gaziantep Üniversitesi, 18 yaş ve üzeri farklı yaş ve cinsiyetlerdeki 1, 2, 3 ve 4. sınıflarda öğrenim görmekte olan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile Devlet Konservatuarı Türk Halk Oyunları Bölümü'nden rastgele seçilmiş 380 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Gardner tarafından geliştirilen ve Saban (2002) tarafından Türkçeye uyarlanan, geçerlilik ve güvenirliği yapılmış olan“Çoklu Zekâ Alanlarında Kendini Değerlendirme Envanteri”kullanılmıştır. Karşılaştırmalar ile zekâ puanları arasındaki farklılığı belirleyebilmek için“Anova Testi”, grup farklılıklarını belirleyebilmek için“Tukey HSD testi”kullanılmış ve anlamlılık düzeyi α=0,05 olarak alınmıştır. Öğrenciler hakkındaki genel bilgilerin değerlendirilmesinde frekans (f), yüzde (%), ortalama (x ̅) ve standart sapma (ss) değerleri hesaplanmıştır. Normallik değerleri için“Shapiro Wilk Testi”kullanılmıştır. Verilerin çarpıklık ve basıklık değerleri incelenerek +1,5,-1,5 arasında olmayan uç değerler silinmiş ve zekâ puanları için hesaplanan çarpıklık ve basıklık değerleri ±1,5 değerleri arasında yer aldığı için değişken dağılımlarının normal olduğu kabul edilmiştir. Öğrencilerin yaşları ile zekâ puanları arasındaki ilişkiyi yordamak için ise Pearson Korelâsyon Katsayısı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında SPSS 21 for Windows paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda THO Bölümü ile BESYO öğrencilerinin yaş değişkeni ile mantıksal ve sosyal zekâ alanları arasında; cinsiyet değişkenine göre müziksel zekâ alanında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Fakültelerin okul türü değişkeni bakımından müziksel zekâ alanında THO Bölümü öğrencileri lehine, görsel, doğacı, sosyal ve bedensel zekâ alanlarında BESYO öğrencileri lehine; sınıf değişkenine göre ise görsel zeka alanında 3 ve 4. sınıflar arasında, müziksel zeka alanında 1 ve 4. sınıflar arasında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. THO Bölümü ve BESYO öğrencileri ayrı ayrı değerlendirildiğinde sekiz zekâ alanının da gelişmiş olduğu görülürken en yüksek zekâ alanı puanlarının THO Bölümünde sırasıyla müziksel, sosyal, bedensel ve içsel, en düşük zekâ puanının mantıksal ve doğacı zekâ alanı olduğu; Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda ise sosyal, bedensel, içsel ve görsel zekâ alanları olduğu bulunmuş ve en düşük zekâ puanının da mantıksal ve sözel zekâ alanları olduğu tespit edilmiştir. THO Bölümü ve BESYO öğrencileri karşılaştırıldığında ise en baskın zekâ alanlarının sosyal, bedensel, müziksel ve içsel; en düşük zekâ alanının ise mantıksal zekâ alanı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to identify and contrast the multiple intelligence areas of the students of Turkish Folk Dances Department and the School of Physical Education and Sports. The research group consist of 380 students, which are above 18 and from different genders that are randomly chosen from the students studying amongst the 1st, 2nd, 3rd and 4th levels in the faculties of Physical Education and Sports, and State Conservatory Turkish Folk Dances from the Universities of Sakarya and Gaziantep. Self assessment inventory on areas of multiple intelligence, improved by Gardner, adapted into Turkish by Saban (2002), that was proven to be reliable and acceptable is used as a data collection tool for this research.“Anova Test”is used to identify the differences between comparisons and IQ scores.“Tukey HSD Test”is used to identify the differences between groups and α=0,05 is taken as the level of significance. Frequency (f), percentage (%), average (x) and Standard deviation value are calculated when evaluating general information about the students. In order to find out the value of normality,“Shapiro Wilk Test”is used. After examining the skewness and kurtosis values of datas, extreme values, which are not between +1,5 and -1,5 are deleted and it is accepted that variable distribution between the values is normal.“Pearson Correlation Coefficient”is used to predict the relationship between the ages of the students and IQ scores. The packaged software, Spss 21 for Windows, has been used to evaluate the datas and to find out the calculated values. According to the research results, the students from Turkish Folk Dances Department and the School of Physical Education and Sports can have variances between the areas of logical and social intelligence, also due to the variance of gender, the results from the research shows that differences can be present in musical intelligence as well. On behalf of the students of Turkish Folk Dances and School of Physical Education and Sports, in the fields of physical, natural, visual, and social intelligence can show variances amongst the 3rd and 4th year students, based on their visual intelligences, as well as 1st and 4th year students show variances in the area of musical intelligence. Based on the seperate assessments between Turkish Folk Dances and the School of Physical Education and Sports students, both have shown improvement in the eight intelligence areas while the highest grades were in the following order: musical, social, physical, intrapersonal, while the lowest intelligence grades were common sense intelligence and naturalistic intelligence. When Turkish Folk Dances Department and the School of Physical Education and Sports students are compared, it is seen that the most dominant intelligence areas are social, physical, musical and intapersonal areas and the lowest intelligence area is the logical intelligence araea.