Türkiye'deki müzik yükseköğretim kurumlarında çalgı atölyelerinin yeterlilik durumu
The sufficiency of the workplaces for musicial instruments at higher education institutions in Turkey
  1. Tez No: 429553
  2. Yazar: SEZER DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. GÜL ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı; Türkiye'deki müzik yükseköğretim kurumlarındaki çalgı atölyelerinin yeterlilik durumunu ortaya koymaktır. Bu amaçla, Türkiye'deki müzik yükseköğretim kurumları içinden Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı, Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı, 9 Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı, 19 Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı, Harran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı, Kırıkkale Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü araştırma kapsamına alınmıştır. Bu araştırma, söz konusu kurumlardaki atölyelerin“hiç birinin tam kapsamlı bir çalgı yapım bakım onarım atölyesi olmadığını”,“pek çoğunun fiziksel altyapı eksikliklerinin bulunduğunu”,“bir kısmının sadece yapılmasının tasarlandığını (gerçekte var olmadığını)”,“birçoğunda alanda uzman kişilerin görev almadığını, dolayısıyla bir atölyenin işlevlerinden çoğunu yerine getiremediklerini”ortaya koymuştur. Ayrıca lisans 4 öğrencilerine uygulanan anket sonuçlarından,“genellikle sadece piyano akortlanmasının atölye hizmeti sanıldığı”, buna karşın“ bölümlerdeki piyanoların çoğunun akortsuz olduğu”,“kimi atölyelerin varlığından öğrencilerin haberinin bile olmadığı”,“eğitim sürecinde çalgısı ile ilgili sorun yaşayan öğrencilerin, sorunlarını çoğunlukla bu atölyeler ile çözemediği”anlaşılmıştır. Araştırmanın açıklık getirdiği bir başka konu; öğretim programlarındaki çalgı bakım-onarım dersi ile ilgilidir:“bu dersin çoğunlukla sadece kuramsal düzeyde işlenebildiği ve uzman kişilerce verilmediği”anlaşılmıştır. Öğrenciler bu derste edindiği bilgileri,“çalgılarıyla ilgili bir problem ile karşılaştığında kullanamamaktadır”ve hatta bir kısmı“çalgılarına düzenli olarak bakım onarım yaptırmaları gerektiği ya da müziksel işitme okuma yazma, armoni gibi derslerin çalışıldığı piyanoların mutlaka akortlu olması gerektiği”nin bilincinde bile değildirler.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to present the sufficiency of workplaces for musical instruments at musical higher education institutions and universities in Turkey. On this purpose, departments of Music Education of Faculty of Education of Gazi University, Karadeniz Technical University, 9 Eylül University, 19 Mayıs University, Harran University, and department of Music of Faculty of Fine Arts of Kırıkkale University are included in the scope of research. This research presents about the workplaces in these institutions that“none of them is a full-service workplace for maintenance and repair of musical instruments”,“most of them are lack of physical infrastructure”,“some of them are only planned to be constructed (does not exist in reality), ”there are not any expert on the field in most of the workplaces, accordingly the workplace does not function effectively“. Besides, it is understood from the results of a poll carried out to 4th grade students of these universities that ”it is generally supposed that tuning the piano is the only service of workplaces“, but however, ”most of the pianos in the departments are out of tune“, ”even some students are not aware of the existence of some workplaces“ and ”students having difficulty with their instruments during their education do not solve their problems using the workplaces“. Another subject concluded by this research is about the courses of maintenance and repair of musical instruments in the curriculum. It is understood that ”these courses could be generally taught on theoretical level and are not conducted by experts on this field“. ”Students cannot use the information they get from the courses when they face a problem with their instruments“ and ”some of them are not even aware of the fact that they need to have their instruments get maintenance and repair regularly or the pianos with which courses such as musical hearing, reading and writing; harmony are conducted must be in tune".