Örgüt ikliminin işe yabancılaşma düzeyine etkisi; Gazi Üniversitesi rektörlüğüne bağlı merkez birimlerine yönelik bir araştırma
The effect of organizational climate on work alienation; Gazi̇ University a research directed to the central units of Gazi̇ University rectorship
  1. Tez No: 429555
  2. Yazar: FATMA DEMİREZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY TOSUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde kurumsal yapıya ulaşmış örgütler gelişen teknolojiyi ve yenilikleri takip etmek ve uygulamak durumundadır. Kurumsal yapılarını ve personellerini daima yeniliklere açık tutmalıdır. Son yıllarda öne çıkan“örgüt iklimi”ve“işe yabancılaşma”kavramları da örgüt yapılanmaları için büyük önem taşımaktadır. Örgüt iklimi, iş çevresinin, bu çevre içinde yaşayan ve çalışan insanlar tarafından doğrudan ya da dolaylı olarak algılanan ve onların motivasyonları ile davranışlarını etkileyeceği varsayılan ölçülebilir özellikler kümesidir. İşe yabancılaşma ise; örgüt içerisinde bulunan bir çalışan, fiziksel ya da psikolojik anlamda örgütten kendisini soyutluyor veya uzaklaşıyor ise işe yabancılaşma kavramı gerçek anlamda kendisini gösteriyor demektir. Bu araştırmanın amacı örgüt iklimi ile işe yabancılaşma arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmanın modeli ilişkisel nicel bir araştırmadır. Çalışmanın evrenini Gazi Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı birimlerde çalışan personeller oluşturmaktadır. Yapılan örnekleme sonucunda toplam 238 kişi ile araştırma yürütülmüştür. Araştırmanın verileri anket yöntemi aracılığı ile toplanmıştır. Anket, demografik bilgiler, örgüt iklimi ölçeği (Tunçay, 2013) ve işe yabancılaşma ölçeği (Parsak, 2010) olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Örgüt iklimi ve işe yabancılaşma arasındaki ilişkinin derecesini belirlemek amacıyla Pearson korelasyon katsayısı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our day and time, the organizations that have reached the corporate structure have to keep up with and apply the new technologies and developments. Their corporate structure has to have an eye for innovation. The“organizational climate”and“work alienation”notions hold great importance to these organizational structures. Organizational climate is the group of quantifiable characteristics, pretended to affect the motivation and the behaviors of the work place that is directly or indirectly perceived by the people living and working in this environment. As for work alienation, this notion actualizes when a member of the organization who is physically or psychologically isolating or withdrawing himself from the work place. The aim of this research is to determine the relation between organizational climate and work alienation. The staff working in the units in the Rectorship of Gazi University sets the centerline of the work. Through the sample survey the research has been conducted with a total of 238 people. The result of the research was collected by survey. The survey is made of three parts, demographic information, the scale of organizational climate (Tunçay, 2013) and work alienation (Parsak, 2010). In order to test the hypothesis of the research, first of all the average scores of organizational climate and work alienation have been calculated. To designate the degree of relation of organizational climate and work alienation the Pearson correlation factor has been calculated.