Örüntü temelli matematik eğitimi programı'nın 61-72 aylık çocukların akıl yürütme becerisine etkisi
The effect of pattern based mathematic education programme on 61-72 months old children's reasoning skills
- Tez No: 429558
- Danışmanlar: PROF. DR. ADALET KANDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırma, Örüntü Temelli Matematik Eğitim Programı'nın 61-72 aylık çocukların akıl yürütme becerisine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada karma desenli yöntemden yararlanılmıştır. Karma desenli yöntem, deneysel bir nitelik taşıdığından araştırmada, ön-test/son-test, kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu; 20 deney ve 20 kontrol grubu olmak üzere toplam 40 çocuk, deney grubunda yer alan çocukların aileleri ve iki sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Deney ve kontrol gruplarında, 2015-2016 eğitim öğretim yılında İstanbul ilindeki bir devlet üniversitesine bağlı iki farklı kampüste bulunan okul öncesi eğitim birimine devam eden, normal gelişim gösteren ve daha önce özel bir matematik eğitim programına katılmamış 61-72 aylık çocuklar yer almaktadır. Araştırmada ,“Genel Bilgi Formu”,“Bilişsel Yetenekler Testi Form-6”,“Öğretmen Gözlem Formu”,“Öğretmen Görüşme Formu”ve“Aile Katılımı Değerlendirme Formu”veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Deney grubundaki çocuklara haftada beş gün olmak üzere toplamda sekiz haftalık“Örüntü Temelli Matematik Eğitim Programı”uygulanmıştır. Bilişsel Yetenekler Testi Form-6, deney ve kontrol grubuna ön-test ve son-test olarak uygulanmıştır. Ayrıca deney grubuna son-testten üç hafta sonra kalıcılık testi olarak aynı test uygulanmıştır. Verilerin nicel analizlerinde SPSS 20 istatistik paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, deney ve kontrol grubu çocuklarının Sayısal ve Sözel Olmayan Boyut ön-test, son-test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı fark görülmüştür (p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of Pattern Based Mathematic Education Programme on 61-72 months old children's reasoning skills. In this research, a mixed method was used and a pretest-posttest control group experimental study was carried out. The sample was consisted of 40 (20 children for the control and 20 for the experimental group) children, experimental groups' families and teachers. 61-72 months old children are included in control and experimental groups that going to one of the two Kindergartens at a state university in Istanbul in 2015-2016 spring term, displaying normal development and not participated in a mathematic education programme before. In this study,“Demographical Information Form”,“Cognitive Abilities Test Form-6”,“Teacher Observation Form”,“Teacher Interview Form”were used as data collection tools. Children in the experimental group received eight week Pattern Based Mathematic Education Programme. The Cognitive Abilities Form Test-6 was administered to both groups as pretest and posttest. Moreover, experimental group was given the same test as a permanence test after three weeks from the administration of the posttest. SPSS 20 Programme was used to analyze the quantitative data. According to the findings, experimental group children's total mean scores for the Quantitative and Non-Verbal Batteries were significantly found out to be higher than that of the control group children (p0.05).