İdari uyuşmazlıklar açısından görsel-işitsel ifade özgürlüğü
Auditory and visual freedom of expression within the frame of administrative disputes
- Tez No: 429590
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Görsel ve işitsel medya günümüz dünyasında, sosyal medya ile birlikte dördüncü güç olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle siyasi otoriteler bu medya kolunun denetim ve gözetimine büyük önem vermektedirler. Ancak, bu yayın araçlarındaki ifade özgürlüğünün korunması da büyük önem taşımaktadır. Çalışmamızın amacı da idari uyuşmazlıklar çerçevesinde görsel ve işitsel ifade özgürlüğünün hangi noktada olduğunun belirlenmesidir. Bu kapsamda görsel ve işitsel medya ile ilgili ortaya çıkan uyuşmazlıklar ve bu konuda verilen yargı kararları hakkında değerlendirme yapılacaktır. Çalışmada öncelikle ifade özgürlüğünün teorik temelleri ele alınmıştır. İfade özgürlüğünün tarihsel gelişimi ele alınırken, bu özgürlüğün hangi noktada ortaya çıktığı ve nasıl evrildiği hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca görsel ve işitsel ifade özgürlüğünün, ifade özgürlüğünün hangi unsurları içerisinde yer aldığı tartışılmıştır. Yine çalışma kapsamında İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi'nin ifade özgürlüğüne ilişkin kararları detaylıca incelenmiş ve Türk idare sistemi ve yargısının görsel-işitsel ifade özgürlüğüne bakışı ile kıyaslanmıştır. Bu karşılaştırma yapılırken İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi'nin yalnızca görsel ve işitsel ifade özgürlüğü üzerine verdiği kararlar ele alınmamış, Mahkemenin ifade özgürlüğü hakkında verdiği kararlar ve gerekçeleri ayrıca değerlendirilmiştir. Ayrıca görsel ve işitsel ifade özgürlüğünün Türk hukuk düzenindeki değerlendirmeleri yapılırken, yalnızca idari uyuşmazlıklar ele alınmıştır. Bu nedenle 3984 ve 6112 sayılı Kanun'da yer alan yayın ilkeleri çalışmamıza konu olmuştur. Çalışmamıza konu olan görsel-işitsel ifade özgürlüğünün, Türk hukuk sisteminde, dönemsel olarak farklılık taşıdığı görülmektedir. Zira, bu özgürlük biçimine 2010 öncesinde daha kısıtlayıcı bir şekilde bakılırken, bu tarih sonrasında Avrupa Birliği adaylığı, Strazburg Mahkemesi'nden gelen ihlâl kararları ve siyasi yapının farklılaşması neticesinde daha özgürlükçü değerlendirmeler yapıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In modern World, auditory and visual media, as well as social media is regarded as the fourth power. Therefore, the political authorities are giving great importance to control of that kind of media. Yet, freedom of expression in these media means is also needed to be protected. The aim of our study is to determine how far improve the auditory and visual freedom of expression within the framework of administrative disputes. Within this scope administirative conflicts which is decied in judicial bodies will be held to review. In thesis, basic principals and theoritical basis of freedom of expression were primarily discussed. Discussing the historical development of freedom of expression, when that freedom emerged in the history and how it evolved are given. In addition, the visual and auditory freedom of expression is discussed how related to the freedom of expression. Moreover, the decisions of the European Court are examined in details and compared with the Turkish administration system and the judicial point of view of the audio-visual freedom of expression. While comparison, not only the decision about audio-visual expression, but also generally given for freedom of expression taken by European Court. Besides, while the visual and audiotary freedom of expression in the Turkish legal system is discussed only administrative disputes is taken in to consideration. Therefore, the principles of the publications for audiovisual media in 3984 and 6112 Act has been the subject of our study. The subject we will researching has different appereance periodically in the Turkish legal system. In fact, prior to 2010, this freedom is under consideration more restrictive manner, though more liberal perspectives have been seen recently, as a result political differentiation in Turkey and Strazbourg Court's decision which was made a decision against Turkey.