The unified growth experience of the Turkish economy
Türkiye ekonomisinin birleştirilmiş büyüme deneyimi
- Tez No: 429595
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AYKUT ATTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez, 1500'lerden günümüze Türkiye'nin mevcut sınırları dahilindeki toprakların birleştirilmiş büyüme deneyimini incelemektedir. Tezin analitik arka planı Birleştirilmiş Büyüme Teorisi'dir. Bu tezde, çok uzun dönemde ekonomik kalkınmanın üç ayrı rejimi üzerinde çalıştık. Bu rejimler; Malthus Rejimi, Post-Malthus Rejimi ve Sürekli Büyüme Rejimi'dir. İlgili literatürde detaylı bir şekilde araştırılma yapıldıktan sonra, 1500'lerden günümüze belirli yıllarda Türkiye'nin mevcut sınırları dahilindeki toprakları için yeni bir nüfus tahmininde bulunduk. Bu tahminin amacı, Osmanlı İmparatorluğu'nun Malthus özelliklere sahip olup olmadığını incelemek ve eğer sahipse ne zaman Malthus tuzağını terk ettiğini araştırmaktır. Sonuçlar, Osmanlı İmparatorluğu'nun 19. Yüzyılın öncesinde Malthus özellikler taşıdığını; 1870'lerde ise Malthus tuzağı terk ederek Post-Malthus Rejime geçtiğini göstermektedir. Diğer yandan, Türkiye'nin Sürekli Büyüme Rejimi'ni incelemek için sanayileşmeyi, eğitimi ve nüfus büyümesini kullanarak basit bir yapısal model oluşturduk. Ençok Olabilirlik Yöntemini kullanarak, bu modelin yapısal formunu tahmin ettik. Sonuçlar, Türkiye'nin 1950'lerin sonunda Sürekli Büyüme Rejimine geçtiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the unified growth experience of the territory within the current borders of Turkey from 1500s to the present day. The analytical background of the thesis is the Unified Growth Theory (UGT). We analyze three distinct regimes of economic development in the very long run; these are the Malthusian, the Post-Malthusian, and the Sustained Growth Regimes. After reviewing the related literature, we present a new population construction for the territory in concern for the specific years in the last five centuries. The purpose of this construction is to explore whether Malthusian constraints were binding and when the Empire did leave the Malthusian trap. Results indicate that population movements exhibited Malthusian features prior to the 19th century and that the economy entered the Post-Malthusian Regime in 1870s. To examine the transition of Turkey to the Sustained Growth Regime, we build a simple structural equation model of industrialization, education, and population growth. We estimate the structural form of this model using the method of Maximum Likelihood. Results show that Turkey transitioned to its Sustained Growth Regime in the late 1950s.