Bedruddin Aynî'nin fıkıhçılığı
The jurisprudential of Bedruddin Aynî
  1. Tez No: 429827
  2. Yazar: BEKİR KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN YİĞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Dönemin önde gelen Hanefî âlimlerinden biri olan Bedruddîn Aynî; hadisçi, tarihçi ve dilci olduğu kadar aynı zamanda çok önemli bir fakihtir. Ömründe iki defa Hanefî başkadılığı da yapmış olan Aynî'nin fıkhî yönünün ortaya konması konumuzu önemli hale getirmektedir. Bu çalışmada Aynî'nin fıkıh anlayışını etkileyen kırılma noktalarını, onun hangi çevreden etkilendiğini, fıkıhçılığında öne çıkan husûsiyetleri, Hanefî fıkhında hangi konumda kabul edildiğini, öne çıkan bazı görüşlerini ve bu görüşlerinde rol oynayan temel saikleri tespit etmeyi amaçladık. Sonuç olarak Aynî, Mısır'da aldığı hadis eğitiminden dolayı muhaddis Hanefi fakihler arasında kabul edilmiştir. Hadisçi olması, onun fıkıh anlayışının bu yönde gelişmesini sağlamıştır. Hatta bazen hadislerden dolayı mezhebe muhalefet bile etmiştir. Aynî, Hanefî mezhebinde önemli bir fakih olup kendisine birçok meselede atıfta bulunulmuştur. Bunun yanında kendisinden sonraki Hanefi fakihlerini de etkilemiştir. Anahtar Sözcükler Bedruddîn Aynî, Hadisle İstidlâl, Tabakât-ı Fukahâ, Tercih, Memlükler.
Özet (Çeviri)
Bedruddîn Aynî, one of the prominent Hanafi scholars in kind, traditionist, historian and jurist is very important as a linguist. Life has done twice in the Hanafi the Chief Justice of the jurisprudential direction makes it important to demonstrate our issues. In this study, we aimed to identify that Aynî's of fiqh at the breaking point, it's what the environment is affected, prominent characteristics point in his jurists, Hanafi which position he accepted in jurisprudence, basic motives play a role in some of the views and the views outstanding. As a result, Aynî is been accepted a canonist Hanafi hadith scholar because of the education he took in Egypt. It is because he was a hadith scholar, his understanding of fiqh had developed in that way. He even opposed to his sect because of hadith. Aynî was important Hanafi canonist and references are made to him. Besides he has influenced following Hanafi canonist. Key Words Bedruddîn Aynî, prove to with hadith, choice, layers fuqaha, Mamluks.