Kurumsal itibar algısının iş tatminine etkisinde örgütsel özdeşleşmenin aracı rolü ve bir araştırma
The organizational indentifications mediating role on corporate reputation perception influence on job satisfaction: A reserarch
  1. Tez No: 429835
  2. Yazar: METİN IŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ZİNCİRKIRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Üniversiteler, ülkenin bilimsel, ekonomik ve sosyo-kültürel açıdan gelişebilmesinde önemli bir misyona sahiptirler. Bu kurumların üstlenmiş oldukları misyonu yerine getirebilmelerini etkileyen pekçok faktörden biriside kurumların paydaşları nezdindeki itibarlarıdır. Kurumsal itibar, nadir, taklit edilmesi kolay olmayan, kurumların sahip oldukları önemli bir soyut değerdir. Bu değeri şekillendiren ana unsurlardan biriside kurumun iç paydaşlarından olan çalışanlardır. Araştışrma kapsamında ele alınan konulardan biri de iş tatminidir. Bir örgütte iş tatmin düzeyi yüksek olan çalışanların, kurumlarıyla özdeşleşmeleri ve kurumlarının itibarını dış paydaşları nezdinde daha olumlu bir duruma getirmeleri muhtemeldir. Bu araştırmanın amacı, üniversite çalışanlarının kurumsal itibar algısı ile iş tatmini ilişkisinde örgütsel özdeşleşmenin aracı rolünü tespit etmektir. Araştırmanın örneklemini Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan üniversitelerin akademik ve idari personeli oluşturmaktadır. Çalışma literatür taramasının yanı sıra, örneklemi oluşturan akademik ve idari personele yönelik alan araştırmasını kapsamaktadır. Araştırma, ana kütle içerisinden rastgele seçilen 883 kişilik örneklem üzerinde analizler yapılmışıtır. Araştırmada elde edilen veriler üzerinde“Yapısal Eşitlik Modeli”ile doğrulayıcı faktör analizi, regresyon ve korelasyon analizleri uygulanmıştır. Bu analiz için AMOS 18.0 programı kullanılmıştır. Ayrcıa hipotezlerde ortaya atılan farklılıkların tespiti için SPSS analiz programı ile t-testi ve ANOVA analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda ortaya atılan hipotezleri destekleyici bulgulara ulaşımıştır. Bu kapsamda kurumsal itibar algısı ile iş tatmini ve örgütsel özdeşleşme ile pozitif yönlü doğrusal ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca araştırmanın ana hipotezini oluşturan, örgütsel özdeşleşmenin kurumsal itibar ile iş tatmini arasında aracı rolü bulgulanmıştır. Anahtar Kelimeler Kurumsal İtibar, İş Tatmini, Örgütsel Özdeşleşme, Yapısal Eşitlik Modeli ve Üniversite
Özet (Çeviri)
The universities have a considerable mission in scientifict, economic anda socio-culturel development of the country. There are many factors affecting these institutions to carry out the mission they have undertaken; one is their esteem at their shareholders. The perception of corporate reputation is a significant intangible value that is rare and difficult to be imitated. One of main elements shaping this value is the employees which are among internal stakeholders. One of the issues deal whithin the scope of the research is job satisfaction. It is possible that in an organization, the employees whose job satisfaction is high can identify whith their institutions and bring the reputation of their organizations at external stakeholders to a more positive situation. The aim of this study is to obtain the mediating role of organizational identification in relationship whith perception of corporate reputation perception and job satisfaction. The sample of the study consists of academic and administrative staff in the university in the East Anatolia Region. The study contains both literature review and field research towards academic and administrative staff among in group, 883 samples have been chosen randomly and the analysis have been made on them. On the acquired data of the study trough“Structural Equational Model”, confirmatory factor analysis, regression and corelation analysis have been applied. For this analysis, AMOS 18.0 programme has been used. Besides, to obtain the differences suggested in the hypothesis, T-test and ANOVA analysis have been made by wing SPSS analysis programme. In the consequence of the research, some findings supporting the suggested hypothesis have been acquired. In this context, positive linear releationship have beeen obtained between perception of corporate reputation and job satisfaction/ organizational identification. Likewise, the mediating role of organizational identification between perception of corporate reputation and job satisfaction which consist of the main hypothesis of the study has been discovered. Keywords Corporate Reputation, Job satisfaction, Organizational Identification, Structural Equational Model and University