20. yüzyıl sanatı ile teknolojinin etkileşimi
20th century art of the interaction of technology
  1. Tez No: 429861
  2. Yazar: CEREN UBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. BENGİSU BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezin amacı, 20. yüzyılda teknolojinin sanat pratiği ve içeriğine yaptığı etkileri araştırmaktır. Fotoğraf tekniğinin kopyalama özelliği, başta resim sanatı olmak üzere tüm sanatsal pratikler üzerinde güçlü bir etki yaptığından, fotoğraf tezde yoğunluklu olarak ele alınmıştır. Fotoğrafla başlayan el hünerinin değer kaybı, 20. yüzyılın başlarında Marcel Duchamp ve Dada ile pekişmiş, Andy Warhol ile en ileri düzeyine erişmiştir. Böylece 'hünerle elde edilen biricik sanat eseri' olgusu yerine sanat yapıtının kavramsal içeriği değer kazanmıştır. Bu tezde, 20. yüzyıl sanatçılarının üretimleri, teknik arayışları, ürettikleri yapıtlar ve sanatın teknolojiyle etkileşimini ele alarak kronolojik bir yol izlenmiştir. Anahtar Kelimeler : 20. Yüzyıl Sanatı, Teknoloji, Fotoğraf
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to investigate the effects of technology in terms of practice and content to 20th century art. Due to its capability of 'copying' and its strong impact on all the artistic practices, yet most strongly about painting, emphasis is given to photography. Started with photography, the depreciation of the value of talent based art was accentuated by Marcel Duchamp and Dada movement in the early 20th century, and reached its highest level with Andy Warhol. Hence, the concept of 'unique handmade artwork' left its place to the conceptual content of the work of art. Following a chronological path, this dissertation covers the artistic productions, technical quests of 20th century artists, and their interaction with technology. Key Words : 20th Century Art, Technology, Photograph