Bazı hastalıklarda eritrosit karbonik anhidraz -1 ve karbonik anhidraz-11 izoenzimlerinin oranları
- Tez No: 4298
- Danışmanlar: DOÇ. DR. E. EDİP KEHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
OZEÎ Bu çalışmamızda 20 normal »13 akciğer kanseri,10 kronik akciğer ve 14 kronik böbrek hastasından alınan kan örnek lerinde toplam karbonik anhidraz (CA) aktivitesi ölçülmüş ve bu hastalık durumlarında GA izoenzimleri olan CA-1 ve CA-ll'nin aktivite oranlarının değişip değişmediği ince lenmiştir. OA aktivitesi Maren'in fenol kırmızısı indikatö- rü metoduyla, CA-1 ve CA-11 aktiviteleri ise brompruvik asitle CA-1' in seçimli inhibisyonu yolu ile belirlenmiş - tir. Toplam CA aktivitesinin aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri sağlıklı kişilerde 1317 t 4+436,4 U/gHfc> » akciğer kanserli hastalarda 561,2+360,3 TJ/gH&, kronik akci ğer hastalarında 1212,5+304,6 U/gHb ve kronik böbrek has talarında 767t5+33Q,8 U/gHb olarak bulunmuş tur. Aynı sıray la CA-1 yüzdesinin aritmetik ortalama ve standart sapmala rı ise: 44, 75+2, 3î32, 4+13, l$25,2+10,9$ve 14*7+10,6 dır. İstatistiki analizler toplam CA aktivitesinde akciğer kan serli hastalardaki düşüşün ve CA-1 yüzdesi değişiminde de kronik böbrek hastalarındaki farkın önemli olduğunu gös termiştir.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY In this study, the total carbonic anhydrase (CA) and per centages of the CA isoenzymes CA-l and CA-11 were measured for the blood samples taken from 20 healthy persons, 13 pa tients with lung cancer, 10 with chronic pulmonary disease and 14 with chronic renal disease. CA activity was determi ned by Maren' s phenol red method and the isoenzyme acti vity percentages by selective inhibition of CA-l isoenzyme by bromopyruvic acid. The arithmetic means of the total CA activities with their standart deviation were found as 1317,4*436.4 U/gHfc>, for normal persons and 561,2+360,3 U/gHb for lung cancer, 1212,5+304,6 U/gHb for chronic pulmonary and 767,5+330,8 U/gHb f°r chronic renal diseases. CA-l activity percentages were seen to be 44,75+2,3 ;32, 4+ 13, If 25, 2+10, 9 and 14,7+10,6 in the above order. The decrease of the total CA activity for the patients with lung cancer and the change in the CA-l activity percentage of the patients with chronic renal disease were shown to be significant statistically»