The neglected stock effect in Borsa İstanbul
Borsa İstanbul'da ihmal edilmiş hisse senedi etkisi
  1. Tez No: 429981
  2. Yazar: MERVE GİZEM CEVHEROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, Borsa İstanbul'da Temmuz, 2005- Haziran, 2013 yılları arasında ihmal edilmiş hisse senedi etkisinin varlığı test edilmiştir. Borsa İstanbul üzerine yapılan diğer çalışmalar ihmal edilme ölçüsü olarak işlem hacmini kullanırken, bu çalışmada ihmal edilme ölçüsü olarak hisse senedini takip eden analist sayısı kullanılmıştır Çalışmada büyüklük etkisi kontrol altına alınarak, ihmal edilmiş hisse senedi etkisi iki aşamada incelenmiştir. İlk aşamada ihmal edilen ve popular hisselerden oluşan portföylerin getiri ortalamalarının istatistiksel olarak birbirinden farklı olup olmadığını araştırmak için t-testi uygulanmıştır. İkinci aşamada ise portföylerin getirilerini açıklamak için sermaye varlıkları fiyatlandırma modeli, Fama-French üç faktörlü ve Fama-French-Carhart dört faktörlü varlık fiyatlandırma modeli uygulanmıştır. Ardından, ihmal edilmiş hisse senedi etkisini yansıtan ilave bir beşinci faktör ekelenmiştir. Sonuçlar Borsa Istanbul'da büyüklük etkisinden bağımsız bir ihmal edilmiş hisse senedi etkisinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we tested the presence of the neglected stock effect in Borsa Istanbul from July 2005 through June 2013. While other studies on Borsa Istanbul use trade volume as the neglect measure, we employed analyst coverage as proxy. Controlling for firm size, we investigated the presence of the neglected stock effect in two steps. First, we used a t-test to see whether the means of neglected and popular stocks' returns were significantly different from each other. Next, we used the capital asset pricing model, Fama-French three factor, and Fama-French-Carhart four factor models to explain portfolio returns. Then we added a fifth factor for the neglected stock effect premium. The results show that neglected stock premium exists in Borsa Istanbul independent of size effect.