Effects of different video modalities on writing achievement in flipped English classes
Ters-yüz edilmiş İngilizce derslerinde farklı video türlerinin yazma başarısına etkisi
  1. Tez No: 429982
  2. Yazar: DUYGU UMUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma, bir devlet üniversitesi yoğun İngilizce programında ters-yüz edilmiş sınıf modelinde kullanılan farklı video ders tasarımlarının İngilizce yazma başarısı üzerine etkilerini incelemiştir. Yarı-deneysel olan çalışma, 6 deney ve 1 kontrol grubunda 127 katılımcıyla uygulanmıştır. Katılımcıların yazma performansı kavramsal sontest ve kompozisyon yazma sontesti ile ölçülmüştür. Ayrıca katılımcıların öğrenme stilleri, öğrenme özerkliği seviyeleri ve eleştirel düşünme eğilimi seviyeleri üç ayrı ölçek ile belirlenmiştir. Veri analizleri, kullanıcı kontrollü ortamda görsel materyal ve yazı aynı anda sunulup arkasından sesli açıklama gelen video dersini çalışan grubun geleneksel sınıf modelinde ders yapan kontrol gruba göre kavramsal sontestte daha başarılı olduğunu göstermektedir. Ayrıca görsel materyal ve yazı aynı anda sunulup arkasından sesli açıklama gelen video dersini sistem kontrollü bir bütün sunum halinde çalışıp sonra ilgili soruları cevaplandıran öğrencilerin ve görsel materyal ve yazı aynı anda sunulup arkasından sesli açıklama gelen video dersini her bir bölümün ilgili sorularını o bölümden sonra cevapladıkları parça parça bir sunumla çalışan öğrencilerin kompozisyon yazma sontestinde kontrol grubuna göre başarısı daha yüksek olmuştur. Öğrenme stillerinin, öğrenme özerkliği seviyesinin ve eleştirel düşünme becerisi seviyesinin ters-yüz edilmiş sınıf modelinde yazma başarısı üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Bu tez, çoklu ortam tasarım ilkelerine göre geliştirilen ters-yüz edilmiş sınıf tasarımları üzerine bir irdeleme ve birtakım öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigated different modalities of videos in a flipped classroom for English writing classes in the intensive English program at a state university. The study, a quasi-experimental design in nature, was conducted with six experimental groups and one control group (n = 127). The participants' writing performance formed the study data which was collected by means of a writing pretest and two posttests, namely, conceptual and essay writing posttests. Moreover, participants' learning styles, learner autonomy levels, and critical thinking disposition levels were measured with three different scales. The data analyses showed that the group studying the animation with simultaneous text and sequenced narration in a user- paced environment outperformed the control group having lectures in class in the conceptual posttest. The groups studying the animation with simultaneous narration and sequenced text, in a whole presentation, where students studied all the parts of a video in a system-paced design, and then they answered the related questions, and the animation with simultaneous narration and sequenced text in a part-by-part presentation, in which students studied each part of a video, and then they answered the related questions, outperformed the control group in the essay writing posttest. No significant effect of learning style, learner autonomy, and critical thinking disposition on the writing achievement in a flipped class design were found. The thesis provided a discussion and a set of recommendations on designing flipped classrooms according to multimedia design principles.