Outlier and ensemble representations of visual displays
Görsel ekranların uç nesne ve özet temsilleri
  1. Tez No: 429983
  2. Yazar: İREM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞECAN BODUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Özet temsillerin uç nesneleri etkin bir şekilde işlenmeye yardımcı oldugu önerilmektedir. Fakat, sınırlı sayıda araştırma uç nesne ve özet temsiller arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Bu tezin amacı uç nesne ve özet temsiller arasındaki etkileşimi araştırmaktır. Katılımcılara farklı boyutlarda 8 daire gösterildi ve ortalama boyutu veya en büyük/küçük boyutu ayrı bloklarda bildirmeleri istendi. En büyük/küçük boyut, dairelerin dağılımına göre, ekranda uç nesne veya değildi. Sadece uç nesne bulunan setler gösterilen ayrı bir blokta, katılımcılar ya ortalamayı ya da en büyük/küçük boyutu belirttiler. Geçerli görev daire seti kaybolduktan sonra bildirildiği için bu karma blokta katılımcıların hem bütüne hem de uç nesneye aynı anda odaklanmaları desteklendi. Özel olarak; uç nesne bulunmasının özet temsilleri nasıl etkilediği, uç nesnelerin uç nesne olmayanlardan daha iyi temsil edilip edilmedikleri, insanların özet ve uç nesne temsillerini aynı anda oluşturup oluşturamadıkları incelendi. Sonuçlar gösterdi ki uç nesne olan boyut ortalama boyut tahminlerine dahil edilmedi. Yalnızca daha büyük uç nesne, ortalama boyut kesinliğini düşürdü. Ayrıca, en büyük/küçük daire temsilleri uç nesne olduğunda, olmadığı duruma göre, daha gerçeğe yakındı. Son olarak, bütüne ve uç nesneye aynı anda dikket vermek ortalama boyut ve daha büyük uç nesne kesinliğinde bir bedele yol açmadı. Ancak, uç nesne daha küçük olduğunda, uç nesne tahminleri daha hatalıydı. Varılan sonuç, uç nesnelerin etkin biçimde işlendiği ve bir şekilde özet temsillerde önemsenmediğidir. Yine de, özet temsiller, algısal olarak tespiti zor olan uç nesnelerin işlenmesini teşvik etmiyor olabilir.
Özet (Çeviri)
Ensemble representations are argued to benefit efficient outlier processing. However, limited research has investigated the relationship between outlier and ensemble representations which was the goal of this study. Eight heterogeneously-sized circles were presented and viewers reported the mean size or the largest/smallest size across different blocks. The largest/smallest size could be the outlier or not in the particular distribution of a display. In a separate block that only had displays with outliers, participants reported either the mean or the largest/smallest size. Since the relevant task was indicated after display, in this mixed block, viewers were encouraged to concurrently focus on the ensemble along with the outlier. I specifically investigated how the presence of an outlier impacts the ensemble representations; whether outliers are better represented than non-outliers; whether people can form ensemble and outlier representations simultaneously. Results showed that an outlier was always excluded from mean estimations. Only a larger outlier decreased the mean size accuracy. Also, representations were more veridical when the largest/smallest item was an outlier than when it was not. Last, attending to the mean and outlier size concurrently did not yield a cost in the mean size and larger outlier precision suggesting that viewers were able to process outlier and mean size concurrently. However, when the outlier was smaller, the outlier estimates were less accurate. I conclude that an outlier is efficiently processed and somewhat downplayed in ensemble representations. Nevertheless, ensemble representations may not foster the processing of outliers that are perceptually harder to detect.