Criteria for and determinants of transportation selection decisions in exports: A case study of five industries in Turkey
İhracatta ulaştırma seçimi kriterleri ve belirleyicileri: Türkiye'de beş sektörde vaka çalışması
  1. Tez No: 429984
  2. Yazar: TATSIANA HLEKAVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLFET ZEYNEP ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüz ekonomisinde hangi ürünlerin üretileceği kararı, uygun bir taşıma ağının mevcudiyeti ve ürünlerin pazara düşük maliyetle arz edilebilmesiyle ilintilidir. Global dağıtımda en önemli soru ürünün çıkış noktasından varış noktasına nasıl sevk edileceğidir. Taşımacılıkta mod seçimi birkaç boyuta bağlıdır. Bu boyutların arasında ürünün temel doğasına ilişkin olan ürün ebatı, dayanıklılık ve ürünün değeri vardır. Bazı taşıma modları, fiziksel, yasal veya güvenlik boyutları dikkate alındığında doğrudan elenmektedir. Ürünün ağırlığı, yoğunluğu ve şekli de taşımacılıkta mod seçimi kararını büyük ölçüde etkileyebilir. Mevcut araştırmanın üç ana amacı bulunmaktadır. Bu amaçlardan ilki taşıma modu seçim sürecini etkileyebilecek önemli kriter ve faktörleri belirlemektir. İkinci amaç ise farklı sektörlerde faailyet gösteren beş Türk ihracatçı şirkete bu kriterleri uygulamaktır. Çalışmanın çeşitliliğine uygun olarak, katılımcılar karar verme sürecindeki rollerine göre seçilmiştir. Aralarında CEO'lar, ihracat departmanı müdürleri ve bölüm yöneticileri vardır. Üçüncü amaç ise, önerilen hipotezlerle piyasa uygulamalarını karşılaştırmak amacıyla vaka çalışması yapmaktır. Bu doğrultuda önemli iç ve dış faktörleri dikkate alan bir karar verme akış şeması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In modern economy, decisions regarding what is to be produced correlates with the availability of a proper transportation network and the ability to supply these products to the market at lower cost. The most important question in world distribution is how the goods will be shipped from the origin to the destination. Regular mode selection depends on several dimensions. Among these dimensions are size, durability and value of the product which are issues related to the nature of the product. These may lead to the elimination of some modes from consideration as these modes cannot physically, legally or safely handle the goods. Weight, density and shape of a product can also greatly influence this decision. There were three major aims of the present research. The first one was to identify the major criteria and factors that might influence the selection mode process. The second was to implement those factors in five different Turkish export-oriented companies from various industries. Taking into account the diversity and complexity of the study, the participants were chosen according to their direct role in decision-making. Among them are CEOs, heads of export departments, and directors. The third aim was to conduct a case study aiming to compare proposed hypotheses and real-life situations. A decision-making flowchart that accounts for internal as well as important external factors was proposed.