An efficiency analysis of international airline alliances: An empirical study using data envelopment analysis
Uluslararası havayolu birlikleri için verimlilik analizi: Veri zarflama yöntemi ile deneysel bir çalışma
- Tez No: 429987
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU TEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, İşletme, Civil Aviation, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Hava yolu gibi önemli endüstrilerde, işbirlikleri, globalleşmenin ve global rekabetin kaçınılmaz sonucudur. Bu nedenle, bu endüstri için sadece şirketler bazında analizle sınırlı kalmayıp işbirlikleri bazında analiz yapılmıştır. Bu çalışmada, uluslararası hava yolu işbirlikleri olan Star Alliance, One World ve Sky Team'e üye hava taşıyıcı firmalar için girdilerini çıktılara dönüştürmede relatif verimlilik ölçümü yapılmıştır. Veri zarflama analizi yöntemi kullanılarak BCC (değişken getiri ölçekli) ve CCR (sabit getiri ölçekli) yaklaşımları ile koltuk kapasitesi, yakıt maliyeti ve yolcu uçağı başına düşen koltuk sayısı gibi girdiler ile doluluk oranı, arz edilen koltuk kilometre (ASK), ücretli yolcu kilometre (RPK) gibi çıktı kombinasyonlarıyla 2014 yılı için dört temel ve iki yardımcı model analiz edilmiştir. ASK ve doluluk oranını çıktı olarak kullanan iki ayrı model de 2013 yılı için analiz edilmiştir. Standart verimlilik ölçümüne ek olarak süper verimlilik ölçümü de yapılmış ve sonuçlar mukayese edilmiştir. Hangi hava yolu firmalarının hangi hava yolu firmaları tarafından referans alınabileceği tespit edilmiştir. Hava yolu endüstrisinin değişken getiri ölçekli olduğu ispatlanmıştır. Star Alliance'ın diğer hava yolları ittifakları üyeleri tarafından en çok referans alınabilecek üyelere sahip olduğu gözlemlenmiştir. Her bir ittifak ve hava yolu için girdi miktarlarındaki fazlalıklar tespit edilmiştir. Bu çalışmadan çıkan ipuçları işbirliklerine güçlü yönlerini ve gelişim alanlarını belirleyebilerek daha sağlıklı büyümeleri için yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Alliances are inevitable outcomes of globalization and global competition in important industries such as the airline industry. That is the reason why the analyses in this study are not limited with airline level evaluation but assessments for alliances are also performed. This study evaluates the relative efficiencies of international passenger airline alliances, namely Star Alliance, One World and Sky Team, at transforming their inputs into outputs. Via Data envelopment analysis (DEA), four main and two explanatory models are analyzed for the year 2014 with BCC and CCR approaches using different input-output variable combinations such as total passenger seat capacity, fuel cost and seat per aircraft as the input variables and load factor, ASK and RPK as the output variables. Super-efficiency calculations are also performed in order to compare the results found by standard efficiency assessments. Two models employing ASK and load factor as the output variables are utilized to perform the efficiency analysis for the year 2013, as well. It is determined which airlines are playing as benchmarking peers for which airlines. Airline industry is proved to show variable returns to scale characteristics. Star Alliance is found to have the members that can be taken reference most by other two alliances' member airlines for efficiency improvements. The excess amounts of inputs are determined for each alliance and their member airlines. Alliances will be able to identify their strengths and improvement areas and achieve more healthy developments with the help of the implications derived from this study.