Havayolu şirketlerinin teknik etkinliklerinin veri zarflama analizi ile incelenmesi: Star Alliance örneği
Investigation of technical efficiencies of airlines with data envelopment analysis: Star Alliance example
- Tez No: 680795
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Küresel bir havayolu stratejik ittifak grubu, çeşitli havayollarının ticari operasyonlarında stratejik avantajlar elde etmek için oluşturduğu daha büyük bir işbirliğidir. Günümüzde havayolu stratejik ittifak grupları, havayolu endüstrisinin önemli bir parçası haline gelmiştir. Bu çalışmada Star Alliance üyesi 28 uluslararası havayolu şirketinin teknik verimliliklerinin değerlendirilmesi için Veri Zarflama Analizini kullanılmıştır. Gerçekleştirilen analiz sonucunda havayolu şirketlerinin genel etkinlik, faaliyet etkinliği ve gelir etkinliği değerleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
A global airline strategic alliance group is a larger collaboration of various airlines to gain strategic advantages in their business operations. Today, airline strategic alliance groups have become an important part of the airline industry. In this study, Data Envelopment Analysis was used to evaluate the technical efficiency of 28 Star Alliance member international airlines. As a result of the analysis carried out, the general efficiency, operational efficiency and income efficiency values of the airline companies were measured.