Zemin gibi davranan kaya ortamlarında şev analizine bir yaklaşım
An approach to slope stability analysis for soil-like rocks
- Tez No: 430002
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜLKÜF KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 419
Özet
Kaya ortamları çok eklemli ve çok kırıklı veya aşırı ayrışmış oldukları durumlarda zemin gibi değerlendirilebilir. Bu çalışma kapsamında, tüm zemin türlerine uygulanabilen şev stabilite analiz yöntemleri dikkate alınarak genel bir değerlendirme yapılmıştır. Stabilite analizi yöntemlerinde kullanılan Janbu (1954) yöntemi dikkate alınarak kaya ortamları Bieniawski, 1989'da önerilen RMR sınıflanasındaki V sınıfına karşılık gelen zemin benzeri kaya ortamlar için değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu değerlendirme aşamasında, farklı ortam koşullarını temsil eden kohezyon ve içsel sürtünme açısı değerlerine bağlı olarak oluşturulan 6 (altı) adet durum üzerinde değerlendirme yapılmıştır. Oluşturulan bu 6 (altı) durum, farklı şev durumları için (örneğin yükseklik ve derinlik ilişkileri göz önünde bulundurularak farklı d=D/H değerleri) her bir durumda 500 (beşyüz) adet fiktif şev üzerinde toplamda 3.000 (üçbin) analiz yapılarak uygulanmıştır. Uygulamada, şev stabilite analizleri için GeoStudio SLOPE/W bilgisayar yazılımı kullanılmış ve analizlerde Morgenstern-Price (1965)'a ait dilim analizi yöntemi kullanılmıştır. Zemin gibi davranan kaya ortamlarında bu çalışma neticesinde ulaşılan sonuçlara göre hesaplanan güvenlik sayıları ile şev stabilite analizleri dikkate alınarak yapılan bilgisayar yazılımındaki güvenlik sayıları karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalara bağlı olarak özellikle şev açısına bağlı şev yüksekliğinin değişimi karşısında güvenlik sayılarının güvenli tarafta kalmayıp limit-denge koşullarına ulaşamadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Soil-like rock environments, when they have lots of broken grounds or when they are extremely dissociated can be evaluated as common soil. In this study, a general evaluation was made by considering slope stability analysis methods that can be applied to all kind of soil types. By considering Janbu (1954) method that is used in stability analysis methods, rock environments is tried to evaluate for soil-like rock environments that correspond to Bieniawski, 1989's Vth division of RMR classification. In this evaluation level, evaluation is done on 6 (six) different situations that was created to represent different environment conditions via cohesion and internal friction angle values. These 6 (six) situations are applied on 500 (fivehundred) imaginary slopes (for example by considering height and depth relativity, different d=D/H values) for different slope situations by solving 3.000 (threethousand) analysis. In application, GeoStudio SLOPE/W software and Morgenstern-Price (1965) slice analysis method are used. For soil-like rock environments, stability factors that are calculated with results of this study and stability factors that are calculated by software analysis are compared. Depending on these comprasions, it's been designated that factor of safety values are not in secure side and could not be reached limit-equillibrium conditions.