Kriptoloji yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of cryptography method
  1. Tez No: 430018
  2. Yazar: ZAINAB HASHIM OBAID
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİYE AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kriptoloji, bilgilerin şifrelenmesi ve şifrelenmiş bilgilerin çözümlenmesi için kullanılan metotlarlailgilenir. Kriptoloji Yöntemleri Klasik ve Modern Yöntemler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bu çalısmadaKlasik algoritmalardan yaygın olarak kullanılan Sezar, Vigenere, Vernam, Hill, Playfair algoritmalarının genel yapısı hakkında bilgi verilerek sözü geçen algoritmaların metinler ve Base64 tabanlıgörüntü üzerindeki analizleri yapılacaktır. Metin yadagörüntülerşifreleme algoritmalarına girdi olarak verilerek anahtar ile şifrelenmiş metin elde edilir. Kullanılan algoritmalar çalışma zamanı yani görüntü şifrelendiği zaman ve şifreyi çözdüğü zaman, zaman karmaşıklığı, işlemci karmaşıklığı, hafıza karmaşıklığı, kurulacak sisteme uygunluk, esneklik, güven oranıkriterlerine göre kıyaslanmıştır.Kıyaslama yapılacak ve performans değerleri üzerinden algoritmaların avantaj ve dezavantajları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cryptography is the science which deals with methods and theories of encryption and decryption. Cryptography is divided into two parts: modern and classic methods. In this study, we use knowledge of common classical encryptionalgorithms including Caesar, Vigenere, Vernam, Hill, Playfair algorithms. The overall structure of these algorithms that have been explained and an analysis have been performed on the images encoded with Base64. Images and text data are passed to the algorithms and encrypted data is obtained using crypto key. The performances of the algorithms are analyzedbased on: time consumption for encryptiondecryption the memory consumption, the processorconsumption, time complexity, space complexity, adaption to the system, flexibility and confidence rate. Once the performance of the algorithms obtained, the advantages and disadvantages of these algorithms are evaluated.