Contributions of the decipherment of linear B to modern cryptology
- Tez No: 739524
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DENKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Gelişen günümüz teknolojisi ile birlikte güvenlik noktalarındaki açıklar artmakta ve tüm dünya için, güvenlik açıkları kritik bir önem taşımaktadır. Kriptoloji, devlet kurumları arası iletişimlerden tutun da, askeri kurumlardan hatta kişiler arası iletişimlerden, sistemlerin oluşumu, işleyişi ve güvenlik açıkları gibi her türlü alanla doğrudan ilgilidir. Kriptoloji, stenografi ile başlar. Stenografi, Yunanca bir sözcüktür ve mesajların gizlenmesi anlamına gelmektedir. Stenografi için eski yöntem, kriptoloji için ise modern yöntem demek doğru olacaktır. Stenografi ve kriptoloji, tarih boyunca birçok olayda kritik rol oynamıştır. Örneğin, Stenografi, Pers-Yunan savaşlarında, habercilerin saçlarının kazınıp, gizli bilgi mesajlarının kafalarına yazılması ve saçlarının yeniden uzaması beklenerek, habercilerin yola çıkarılması ve gizli mesajın yerine fark edilmeden ulaşmasına örnek olacaktır. Bununla birlikte, tahta plakalar üzerine yazılan gizli mesajların, balmumu ile kaplanarak gönderilmesi de benzer bir örnek olacaktır. Mesajların okunması için balmumunun eritilmesi gerekirdi. Kriptoloji için ise, bir çok şifreleme yöntemi bulunmaktadır. Yer değiştirme yönteminden tutun da, yerine koyma yöntemi, gizli anahtarlı şifreleme yöntemi, açık anahtarlı şifreleme yöntemi vb. gibi bir çok farklı şifreleme yöntemi bulunmaktadır. Tarih boyunca bir çok medeniyet, gerek haberleşmek için gerek ise bazı kayıtlar tutmak için, kendilerine ait diller ve bunlara bağlı yazı tipleri geliştirmişlerdir. Eski medeniyetlerin kullandığı bu yazılar, günümüzde kullanılan yazı tipleri ve alfabeler ile büyük oranda farklılık göstermektedir. Bu sebeple, yazıtlara ilk bakıldığında bir anlam çıkarmak mümkün olmaz ve günümüz alfabelerine çevrilip, anlamlı hale getirilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmada ana hedef, Linear B tabletlerinin deşifre sürecindeki tecrübelerin modern kriptografiye nasıl katkı sağlayabileceği üzerinde durmak olacaktır. Eski yazı dendiğinde, bir çoğumuzun aklına Eski Yunan ve Roma yazıları gelmektedir. Bizler de, bu çalışmada Avrupa'nın ilk medeni toplumu olarak kabul gören Minos Uygarlığı'na ait Linear B yazıtlarının nasıl deşifre edildiği ve kriptoloji ile arasındaki ilişkileri ele alacağız. Linear B tabletlerine ait çözüm yöntemlerinin ise, güncel ve mevcut kriptoloji yöntemlerine sağlayabileceği katkılar üzerine yoğunlaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the technological changes and improvements, vulnerabilities at cybersecurity is increasing day by day and have a vital role for the whole world. Cryptology is directly serving to several applications and related to a quite big range, starting from governmental and confidential communications to designing systems. Cryptology starts with stenography. Stenography is a Greek word, which means“Hiding messages”. It is possible to call Stenography as the old method and the cryptology as the modern method. Both stenography and cryptology played critical roles during the whole history. For instance, as a stenography example, we can show the messengers on the Persian and Greek War. The confidential messages were written on the messengers' head after shaving their head and the messenger was waiting his hair to grow up again before leaving for his mission. Hence, no one would be able to understand that the messengers were delivering a secret message. Also, delivering secret messages which were written on wooden plates can be a similar example. The wooden plates were covered by wax and there was no other chance then melting the wax to be able to read the messages. There are several encryption methods when we think about cryptography, such as: Caesar cipher, monoalphabetic cipher, homophonic substitution cipher, Polyalphabetic Cipher, Playfair cipher, rail fence, One-time pad, hill cipher etc. Throughout history, many civilizations have developed their own languages and related fonts, both to be able to communicate with each other and to keep some records, which makes their life easier. These historical scripts, which were created and used by ancient civilizations differ greatly with the fonts and alphabets which are being used today. For this reason, it is not possible to understand the inscriptions at first glance, and they are translated into today's alphabets and accordingly, accurate translations were created. The main goal on this study will be focusing on the contribituons of the experiences during the decipherement process of Linear B, to modern cryptography. As soon as we think about the word“Ancient Scripts”, the ancient Greek and Roman scripts will be the first scripts that most of us will think of. Similarly, we will be concentrating on Linear B tablets, that belong to the Minoan civilazition, which is known as the very first civilazition of Europe in the history. Accordingly, we will be investigating the contribituons of the experiences in deciphering process to modern cryptography and possible future opportunities to improve modern crptography techniques.