Eliptik eğri şifrelemenin kısıtlamalı ağlarda iletim katmanındaki DTLS protokolünde doğrulama ve anahtar karşılaştırma aşamasında kullanılması
Using elliptic curve cryptography for authentication and key comparison of the DTLS protocol on the transmission layer in restricted networks
- Tez No: 611371
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN FEHMİ SELİM BAYRAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Nesnelerin İnterneti (IoT)'nin ortaya çıkışıyla birlikte milyarlarca nesnenin internet aracılığı ile birbirine bağlı olacağı ve yeni neslin interneti olacağına inanılmaktadır. Son yıllarda farklı altyapılarda çok çeşitli uygulamalar geliştirilmiş, özellikle sağlık, lojistik, endüstri, askeri alanda çalışmalar yoğunlaşmıştır. IOT için geliştirilen teknikler hala emekleme aşamasında olduğundan birçok zorlukla karşı karşıyadır. Bunlardan en önemlisi güvenlik problemidir. Bu durum Nesnelerin İnterneti'nin getirdiği birçok kolaylığın yanında bu cihazları önemli bir hedef haline getirmektedir. Çünkü bu cihazlar sürekli olarak birbirleriyle (M2M) ve insanlarla (M2H) iletişim halinde olacaktır. Bu iletişim sırasında insanlara ve çevreye ait pek çok önemli bilgi transfer halinde olacağı için bu iletişimin güvenli şekilde gerçekleşmesi elzemdir. Günümüz güvenlik yöntemlerinin Nesnelerin İnterneti ağlarına entegre edilmesi kısıtlı RAM, ROM oranı, düşük bant genişliği, düşük işlem gücü, düşük enerji beslemesi gibi sebeplerden dolayı mümkün görünmemektedir. IETF tarafından geliştirilen CoAP ve DTLS gibi protokoller buna çözüm getirse de DTLS protokolü simetrik şifreleme üzerine çalışmaktadır ve asimetrik şifreleme kullanılması halinde Sınıf-0 ve Sınıf-1 cihazlar için etkili çalışabilir durumda değildir. Bu çalışma kapsamında güvenliğin sağlanması için yapılan güncel çalışmalardan bahsedilmiş, Eliptik Eğri Kriptolojisi kullanarak verilerin güvenli bir şekilde internet ortamına açılması ve diğer yapılan çalışmalarla karşılaştırılması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the emergence of the Internet of Things, it is believed that billions of objects will be interconnected and that the new generation will be the Internet of the next generation. In recent years, a wide range of applications have been developed in different infrastructures, especially in health, logistics, industry and military fields. The techniques developed for IoT are still in its infancy and face many challenges. The most important of these is the security problem. This makes these devices an important target in addition to the many conveniences provided by the Internet of Things. Because these devices will be in constant communication with each other (M2M) and people (M2H). During this communication, it is essential that this communication be carried out safely, since many important information about people and the environment will be transferred. It is not possible to integrate today's security methods into Internet of Things networks due to limited RAM, ROM ratio, low bandwidth, low processing power and low energy supply. Although IETF developed protocols such as CoAP and DTLS, the DTLS protocol works on symmetric encryption and is not effective for Class-0 and Class-1 devices if asymmetric encryption is used. The scope of this study, the current studies to ensure the security are mentioned and the data is securely opened to the internet environment by using Elliptic Curve Cryptology and compared with other studies.