Çok değişkenli Baskakov operatörü
On multivariate Baskakov operator
  1. Tez No: 430042
  2. Yazar: SEDA ARPAGUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş için ayrılmıştır. İkinci bölümde konuyla ilgili bazı temel tanımlar ve teoremler verilmiştir. Baskakov operatörüne giriş yapılmıştır. Çok boyutlu Baskakov operatörünün yakınsaklığı Korovkin teoremi yardımıyla gösterilmiştir ve yakınsama hızları hesaplanmıştır. Üçüncü bölümde ise çok değişkenli Baskakov operatörü çalışılmıştır. İlk olarak operatörünün bazı özelliklerine yer verilmiştir. İkinci olarak operatör dizisi için monotonluğu incelenmiştir. Son olarak da K-fonksiyoneli ve düzgünlük modülü kullanılarak inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters. The first chapter is reserved for introduction. In the second chapter, some fundamental definitions and theorems are given on the subject and entry is made to Baskakov operator. Continuity of multivariate Baskakov operator is showed by Korovkin theorem and their speed of convergence are calculated. In the third chapter, multivariate Baskakov operator is worked. Firstly some properties of the operator is implied. Secondly the monotony of the operator's sequence is examined. Lastly an examination is conducted utilizing the K-functional and modulus of smoothness.