Lojistik dağıtım ağ tasarımı problemlerinde analitik hiyerarşi süreci ve hedef programlama tekniklerinin entegrasyonu: Gıda sektöründe bir uygulama
Integration of analytical hierarchy process and goal programming techniques for logistics distribution network design problems: An application in food industry
  1. Tez No: 430054
  2. Yazar: GÖKHAN ORCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Lojistik ağ tasarımı işletmelerin uzun vadede yatırımlarını ne şekilde yapması gerektiğini belirleyen, stratejik seviyede öneme sahip bir planlar bütünüdür. Rekabetin gün geçtikçe arttığı küreselleşen dünya ekonomisinde lojistik ağ tasarımı problemlerinin önemi de belirgin bir şekilde artış göstermektedir. Bu çalışmada gıda sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin belirlemiş olduğu koşullar doğrultusunda depo yeri seçimi problemi için öncelikli hedef programlama modeli geliştirilmiştir. Depoların ağırlıklarının hesaplanabilmesi yedi farklı kriter tespit edilmiş, daha sonra çok kriterli karar verme tekniklerinden analitik hiyerarşi süreci kullanılarak depoların kendi içinde öncelik sıraları belirlenmiştir. Uygulamanın ikinci aşamasında öncelikli hedef programlama yöntemi için on tane hedef meydana getirilmiş ve bu hedeflerin çözümleri en önemli hedeften başlayarak sırasıyla GAMS 24.5 paket programı kullanılarak elde edilmiştir. Belirlenen on hedefin altıncısında modelin çözümü gerçekleşmiş ve sonuçta yedi farklı depo alternatifi arasından beşinin açılması ile problemin çözümü gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Logistics network design is a set of strategic level plans that determines companies' investment policies in the long term. There is a significant increase in importance of logistics network design problems in such competitetive and globalizing world economy. In this study, a preemtive goal programming model is developed for warehouse locations under constraints given by a company from food industry. We use seven criteria to calculate warehouse weigths and apply analytical hierarchy process, one of the multi-criteria decision making techniques, to determine precedence of warehouses among theirselves. In the second stage of the proposed method, we create ten goals for preeemtive goal programming and use GAMS 24.5 software to solve the problem by starting with the most important goal. Goal programming model is successfully solved with the first six goals and the warehouse location problem is solved by selecting five warehouses out of seven.