Polimerik blend nanokürelerin hazırlanması ve in vitro ilaç geçiş özelliklerinin incelenmesi
Preparation of polymeric blend nanospheres and examination of in vitro drug release
- Tez No: 430053
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN IŞIKLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Tez çalışmasında, flurbiprofen içeren kitosan-hidroksipropil selüloz ve kitosan-grafen oksit blend nanoküre formülasyonlarının emülsiyon yöntemi ile hazırlanması, yapılarının karakterize edilmesi ve ilaç taşıyıcı sistem olarak kullanılması hedeflenmiştir. Blend nanoküre formülasyon parametreleri değiştirilerek bu parametrelerin etken madde salımını nasıl etkiledikleri incelenmiştir. Hazırlanan nanokürelerin yapıları, ATR-Fourier Transform Infrared Spektroskopisi, Zeta Potansiyel ve Partikül Boyut Analizi, Diferansiyel Taramalı Kalorimetre, Termogravimetrik Analiz, Taramalı Elektron Mikroskobu, Atomik Kuvvet Mikroskobu ve X-Işınları Difraktometresi analizleri ile karakterize edilmiştir. Nanokürelerden in vitro salım çalışmaları 30, 37 ve 44 oC'de 2 saat süreyle mide sıvısına benzer pH 1,2 HCl çözeltisi ve 22 saat süreyle bağırsak sıvısına benzer pH 7,4 H2PO4-/HPO4-2 tamponu ortamlarında gerçekleştirilmiştir. Blend oranı, gluteraldehit derişimi, gluteraldehit ile çapraz bağlama süresi, ilaç/polimer oranı ve sürfektan madde miktarı gibi çeşitli parametrelerin flurbiprofen salımına etkisi araştırılmıştır. Gluteraldehit ile çapraz bağlama süresi ve gluteraldehit derişiminin artması ile blend nanokürelerden flurbiprofen salımı azalmış; ilaç/polimer oranı, blend oranı ve surfektan madde miktarının artması ile ilaç salımı artmıştır. Kinetik parametreler salım sonuçlarından yararlanılarak Peppas eşitliği ile belirlenmiştir. Ayrıca, difüzyon katsayıları salım sonuçlarından hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to preparation, characterization and useage of flurbiprofen containing chitosan-hydroxypropyl cellulose and chitosan-graphene oxide blend nanospheres prepared by emulsion method as drug delivery systems. The effects of parameters on active agent were investigated by changing the formulation parameters of blend nanospheres. The structure of the prepared nanospheres was characterized by ATR-Fourier Transform Infrared Spectroscopy, Zeta Potential and Particle Size Analysis, Differential Scanning Calorimeter, Thermogravimetric Analysis, Scanning Electron Microscope, Atomic Force Microscope and X-Rays Diffractometer Analyses. In vitro release studies of nanospheres were performed in simulated gastric fluid pH 1,2 HCl solution for 2 hours and in simulated intestial fluid pH 7,4 H2PO4-/HPO4-2 buffer solution for 22 hours at 30, 37 and 44 oC. The effects of various parameters on flurbiprofen release such as blend ratio, glutaraldehyde concentration, glutaraldehyde cross-linking time, drug/polymer ratio and surfactant material were investigated. The flurbiprofen release from blend nanospheres decreased with increasing gluteraldehyde cross-linking time and its concentration while it increased with increasing drug/polymer ratio and percentage of surfactant agent. Kinetic parameters were determined by release results utilizing Peppas equation. The diffusion coefficient was also calculated using flurbiprofen release results.