İş sağlığı ve güvenliğinde 3T ve Fine-Kinney risk analizi yöntemleri ve metal sektöründeki bir işletmede uygulanması
3T and Fine-Kinney risk analysis methods in occupational health and safety and their implementation at metal sector company
  1. Tez No: 430058
  2. Yazar: MELİHA KÖŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK BİRGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İş sağlığı ve güvenliği tüm dünya genelinde günden güne önem kazanan bir konu haline gelmiştir. Özellikle son yıllarda artan kazalar ve can kayıpları ülkemizde de bu konunun öne çıkmasına neden olmuştur. Önceden 4857 sayılı iş kanununda değinilen iş sağlığı ve güvenliği konusu 6331 sayılı yeni bir kanun haline getirilerek detaylandırılmıştır. Bu kanun sayesinde öncelikle iş yerleri tehlike gruplarına göre ayrılmış ve hangi tehlike grubunda hangi kuralların uygulanması gerektiği daha net bir şekilde ortaya konulmuştur. Bu da hem işverenlere hem de işçilere büyük kolaylık sağlamıştır. Eksik tarafları olmasına rağmen 6331 sayılı iş kanunu gerekli düzenlemelerle dünya genelinde geçerliğe sahip bir yasa haline gelecektir. Tabi ki sadece yasa değerlendirmelerde yeterli değildir. Önemli olan doğru risk analizinin yapılması ve gerekli önlemlerin alınmasıdır. Ne yazık ki ülkemizde risk analizi kısmı tam anlamıyla anlaşılamamaktadır. Bu da yanlış hesaplamalara ve bazen gereksiz yüksek veya düşük puanlamaya neden olmaktadır. Yapılan bu yanlışlık da alınacak önlemlerde yanılgılara yol açmaktadır. Bu çalışmada 3T risk analizi yöntemi ile Fine-Kinney yöntemi ele alınarak hem doğru puanlamanın yapılması hem de yöntemlerin kıyaslanması sağlanmaktadır. Kıyaslama hangi yöntemin daha yüksek veya düşük puana verdiğini görmemizi de sağlamaktadır. Ayrıca Fine-Kinney yönteminde karıştırılan kavramların da daha net bir şekilde anlaşılması örneklerle daha net ortaya konulmaktadır. Doğru puanlama sayesinde de alınacak önlemler net bir şekilde ortaya konulabilmekte ve uygulama süresinde karar verilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety has become a topic gaining importance day by day throughout the world. Increase in accidents and casualties in recent years has also helped increase its popularity in our country. Referred to in the pre-4857 labor law, occupational health and safety issues have been transformed and detailed in a new law No. 6331. Thanks to this law, business sectors have been classified into hazard groups and the rules to be applied in each hazard group have been clearly stated. This has provided great convenience to both the employer and employee. Although there are some missing parts in the labor law No. 633, it covers arrangements with general validity in the western world. Of course it is not enough only law assessment. The important thing is to use the correct risk analysis and taking the necessary measures. Unfortunately in our country is part of the risk analysis can not be understood literally. This leads to incorrect calculations and sometimes unnecessarily high or low scoring. The risk mislead measures to be taken in this mistake. This is done two ways towards explaining the scoring and comparison of both methods are provided in the study. Benchmarking allows us to see which method is that the higher or lower score. In addition to the examples more clearly understand the two concepts mixed in Kinney method is revealed more clearly. With proper precautions scoring it will be also be decided during the implementation period and can be clearly laid down.