ADD ek boyutlar modelinin CERN büyük hadron çarpıştırıcısında fotoüretim süreçleri ile incelenmesi
Investigation of ADD model of extra dimensions via photoproduction processes at the CERN large hadron collider
- Tez No: 430059
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGÜL AKINCI, DOÇ. DR. BANU ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, Standart Model de yer alan hiyerarşi problemine çözüm önerisi sunan ADD ek boyutlar modelinin fenomolojisi çalışılmıştır. Ek boyutlar modeli pp→pγp→pγqX, pp→pγp→pγgX, pp→pγp→pqGX, pp→pγγp→pl^+ l^- p, pp→pγγp→pW^+ Wp süreçleri ile incelenmiştir. Hesaplamalar sırasında farklı ileri dedektör kabullenimleri dikkate alınmıştır. ADD model parametresi MD için duyarlılık limitleri elde edilmiştir. Son olarak, ek boyut parametresi için elde edilen limitler, ATLAS ve CMS grupları tarafından sunulan güncel deneysel sınırlarla karşılaştırılmıştır. Elde ettiğimiz sonuçlara göre bu süreçler ADD modelinin araştırılması bakımından yüksek bir potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this work, the phenomenology of the ADD model of extra dimensions, which suggest solution to the hierarchy problem in Standard Model, has been studied. Extra dimensional model has been examined via the following processes: pp→pγp→pγqX, pp→pγp→pγgX, pp→pγp→pqGX, pp→pγγp→pl^+ l^- p, pp→pγγp→pW^+ Wp. During the numerical calculation different forward dedector acceptances have been taken into consideration. Sensitivity limits on the MD parameter of the ADD model have been obtained at the 95% confidence level. Finally, the obtained limits on the ADD model parameter have been compared with the current experimental bounds provided by the ATLAS and the CMS collaborations. According to our results, these processes have a high potential for investigation of the ADD model.