Betulaceae familyası duyarlı hastalarda Alnus orientalis (Doğu kızılağacı) decne. polenine karşı gösterilen IgE reaktivite profilinin belirlenmesi ve majör alerjenlerinin saflaştırılması
Determination of IgE reactivity profile to alnus orientalis (eastern alder) decne. pollen in the patients who sensitized to betulaceae family and purification of the major allergens
  1. Tez No: 430078
  2. Yazar: FERUDUN KOÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL ALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Biyokimya, Botanik, Allergy and Immunology, Biochemistry, Botany
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Betulaceae familyası Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika'da erken bahar döneminde önemli bir atmosferik alerjen kaynağıdır. Bu familya aynı zamanda ülkemizde de birçok alerji panelinde yer almaktadır. Bugüne kadar Betulaceae familyası taksonları polenlerinden 10 adet alerjen saflaştırılmıştır. Bu alerjenler çoğunlukla Betula cinsine ait türler olup, aynı zamanda birçoğu da Avrupa ve Amerika'da yayılış gösteren türlerdir. Alnus ve Carpinus'dan ise bugüne kadar 3 tane alerjen belirlenmiştir. Ancak Alnus orientalis taksonundan henüz IgE reaktivite profili ve alerjen saflaştırılması yapılmamıştır. Bu nedenle alerjiye neden olan kaynağın özelliklerinin belirlenmesi, astım ve alerjik rinit gibi alerjik hastalıkların teşhis ve tedavisinde olduğu kadar alerjinin mekanizması ve alerjenlerin yapısal özelliklerinin belirlenmesi açısından büyük öneme sahiptir. Bu durum, aynı zamanda immünoterapi içinde önemlidir. Bu çalışmada Avrupa'da yayılış göstermeyen Alnus orientalis polenlerindeki majör alerjenlerin kromatografik yöntemlerle saflaştırılması amaçlanmıştır. Toplanan polen örneklerinden SDS-PAGE ve Western Blot yöntemi kullanılarak immünoblotlar yapılmıştır. Polenlerde yer alan majör alerjenlerin belirlenmesi, bu immünoblotlar ile Betulaceae familya taksonlarından en az birine karşı duyarlılığı olan 40 olgu ve kontrol grubu olarak 40 non-atopik olgu üzerinden gerçekleştirilmiştir. Belirlenen majör alerjenler, sırası ile amonyum sülfat çöktürmesi, hidrofobik etkileşim kromatografisi ve moleküler süzme (size exclusion) kromatografisi ile saflaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Betulaceae family is a important atmospheric allergen source in early spring term of North Europe and North America. Many of the members of this family are also located in the allergy panel in our country. There are 10 allergens which have been purified from pollens of Betulaceae family excluding. These allergens are mostly belonging to species of Betula genus, also many of it is distributed in Europe and America. Three allergens have been purified from Alnus and Carpinus genus so far. But there is no allergen purified from IgE reactivite profil and Alnus orientalis so far. Therefore, determination of the properties of allergen source is a very important for a diagnosis and treatment of allergic diseases like asthma and allergic rhinit, as well as determination of the mechanism of allergy and structural properties of allergens. It is also important for immunotherapy. In the proposed project it is aimed to purification of the major pollen allergen of Alnus orientalis which has not distribution in Europe. For this purpose, Immunoblots have been prepared by using SDS-PAGE and Western Blotting techniques from the collected pollen samples. Determination of the major allergens in the pollen have been take place by these immunoblots on 40 cases who senstized to at least one Betulaceae family members and 40 non-atopic patients in in the control group. Major allergens have been purified by ammonium sulphate precipitation, hydrophobic interaction and size exclusion choromatography, respectively.