Gemifloksasinin drosophila melanogaster (Meigen) (Diptera: drosophilidae)'in bazı biyolojik özellikleri üzerine etkisi
The effect of gemi̇floxacin on some biological traits of drosophila melanogaster (Meigen) (Diptera: Drosophilidae)
- Tez No: 430079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER BÜYÜKGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Zararlı böcekler ile mücadelede, çevreye ve yararlı organizmalara olumsuz etkisi olan sentetik organik insektisitler yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu amaçla toksik olmayan veya daha az çevresel zararı olan kimyasalların kullanılması konusunda çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada antibakteriyel bir antibiyotik olan gemifloksasin (mesilat tuzu) Drosophila melanogaster (Meigen)larvalarını yetiştirmek için kullanılan yapay besin ortamına eklenerek, böceğin yaşam oranı, gelişim süresi, ergin erkek ve dişi ömür uzunlukları üzerine etkisi laboratuvar koşullarında incelendi. Ayrıca, bu florokinolon sınıfı kimyasal maddenin, D. melanogaster'indişi bireylerinden elde edilen yumurtalarda lipid peroksidasyonu ürünü, malondialdehid (MDA) miktarı, protein oksidasyonu ürünü protein karbonil (PCO) miktarı ve glutatyon S-transferaz (GST) aktivitesi üzerine etkisi incelendi.Birinci evre larvaları 150, 300, 600 ve 900 mg/L gemifloksasin içeren besin ortamlarına bırakılarak ergin evreye kadar beslendi. Kontrol besininde 3. evreye ulaşan larva oranı % 88,00 ± 2,00 iken denenen en yüksek konsantrasyon olan 900 mg/L'de bu oran % 7,00 ± 2,17'ye düştü. Benzer etki pup olma oranı üzerinde de elde edildi. Kontrol besininde 3. evreye ulaşma süresi 3,29 ± 0,21 gün iken, en yüksek konsantrasyonda bu süre 5,75 ± 1,70 güne uzadı. Gemifloksasin ergin evreye kadar gelişme süresi ile ergin dişi ve erkek ömür uzunluğu üzerinde önemli bir etki yaptı. Kontrol besininden elde edilen dişilerdeergin ömür uzunluğu süresi 18,31 ± 3,50 gün olaraktespit edilirken, 150mg/L besinde bu değer 31,83 ± 1,37 güne uzadığı, en yüksek konsantrasyon olan 900 mg/L'de ise 10,82 ± 3,19 güne gerilediği belirlendi. Gemifloksasinin en düşük konsantrasyonu böceğin yumurtalarındaki MDA miktarını kontrol besinine göre istatistiki olarak önemli derecede azalttı. Böceğin yumurtalarındaki PCO ve GST aktivitesi incelendiğinde ise, gemifloksasin içermeyen kontrol besinindeki PCO miktarı ile en düşük konsantrasyondaki miktar karşılaştırıldığında önemli bir artış gözlenirken, en yüksek konsantrasyonda bu oksidatif stres parametrelerinin azaldığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Synthetic organic insecticides that is harmful for environment and benefical organisms are intensively used in combating with pest insects. For this purpose, studies on the use of chemicals which are nontoxic or have less environmental impairment are being carried out. The effects gemifloxacin (mesylate salt) that is an antibacterial antibiotic on insect's survival rate and developmental time, male and female adult longevity was examined by adding to artificial diets used for cultivate Drosophilamelanogaster(Meigen) larvae in laboratory condition. The effect of this fluoroquinolone compound on lipid peroxidation product, malondialdehyde (MDA), protein carbonyl (PCO) and glutathione S-transferase (GST) activities in the eggs of D.melanogaster were also investigated. The first-instar larvae were placedonto diets that contain 150, 300, 600 and 900 mg/L of gemifloxacin and were fed until the adult emergence. While the larval survival rate that reached to the 3th. instar in control diet were 88.00 ± 2.00%, this rate in 900mg/L which is the highest tested concentration decreased to 7.00 ± 2.17%. Similar effects were obtained on pupation rate. The time to reach to 3th-instar was 3.29 ± 0.21 days in control, this developmental time in the highest concentration extended to 5.75 ± 1.70 days.Gemifloxacin significantly affected adult developmental time, male and female adult longevity. While female adultlongevity was increased at the 150 mg/L (31.83 ± 1.37 days) compared with control diet (18.31 ± 3.50 days), this was significantly decreased at the highest concentration of gemifloxacin to (10.82 ± 3.19 days).Compared with control diet, the lowest concentration of gemifloxacin, the amount of MDA in eggs was decreased of statistically importantlevel. Relative to the control, the highest concentration of gemifloxacin reduced the amount of protein carbonyl and GST activity in eggs but the lowest gemifloxacin concentration increased theseoxidative stress parameters levels.