Isıl işlem uygulanmış sarıçam odununun bazı fiziksel mekanik ve biyolojik özellikleri
Some physical, mechanical, and biological properties of heat treated scots pine wood.
- Tez No: 430123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, ısıl işlem gören Sarıçam odununun bazı fiziksel, mekanik ve biyolojik direnç özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 120°C, 150°C ve 180°C derecede 2 saat, 6 saat ve 10 saat ısıl işlem uygulanan deney örneklerinin tam kuru yoğunluk, eğilme direnci, elastikiyet modülü, basınç direnci, beyaz çürüklük ve kahverengi çürüklük mantarına karşı dirençleri değerlendirilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, tam kuru yoğunluk değerlerinde kontrol gurubuna göre ısıl işlem uygulanan deney örnekleri düşüş göstermiştir. En yüksek eğilme ve basınç direnci kontrol örneklerinde elde edilirken, en düşük eğilme ve basın direnci değerleri 180°C' de 10 saat ısıl işlem gören deney örneklerinde elde edilmiştir. Tez çalışmasında ısıl işlem gören deney örneklerin elastikiyet modülü değerlerinde düşüşler gözlemlenmiştir. Biyolojik test sonuçlarına göre, ısıl işlem süresi ve sıcaklığın artmasına paralel olarak deney örneklerinin ağırlık kaybı değerleri azalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine some physical, mechanical, and biological properties of heat treated Scots pine wood. For this purpose, oven-dry density, bending strength, modulus of elasticity, compression strength, white decay and brown decay fungus of experiment samples applied heat treatment for 2 hours, 6 hours and 10 hours at 120°C 150°C, and 180°C were tested. According to study results, oven dry density values of heat treated Scots pine wood specimens were decreased. While the highest bending and compression strength values were obtained with unheated (control) specimens, the lowest bending and compression strength values were observed heat treated for 10 h at 180oC. It was observed on thesis studying that elasticity module values of heat treated Scots pine wood were decreased. According to biologic test results, weight losses of heat treated Scots pine wood specimens were decreased with treatment temperature and time.