Isıl işlem görmüş ağaç malzeme ile hazırlanan çerçeve konstrüksiyonlu mobilya birleştirmelerinin mekanik özellikleri
  1. Tez No: 430124
  2. Yazar: ENGİN BALIKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA ERDİL, YRD. DOÇ. DR. HARUN DİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, ısıl işlem görmüş ağaç malzemelerle hazırlanan çerçeve konstrüksiyonlu mobilya birleştirmelerinin mukavemetleri karşılaştırılmıştır. Bu amaçla, Türkiye mobilya endüstrisinde harici şartlarda en yaygın kullanılan ağaç malzeme türlerinden Sibirya çamı (Pinus sibirica), İroko (Chlorophora excelsa) ve Dişbudak (Fraxinus excelsior L.) tercih edilmiştir. Ağaç malzemeler ısıl işleme tabi tutulmuş, ayrıca karşılaştırma yapılabilmesi amacıyla ısıl işlem görmemiş kontrol örnekleri de hazırlanmıştır. Bu malzemelerle, çerçeve konstrüksiyonlu mobilyalarda karşılaşılan T-tipi ve H-tipi birleştirme elamanları hazırlanmıştır. T-tipi ve H-tipi birleştirme elamanlarının hazırlanmasında, kavelalı ve zıvanalı olmak üzere iki farklı birleştirme tekniği, polivinilasetat (PVAc) ve poliüretan (PÜ) olmak üzere iki farklı tutkal kullanılmıştır. Deney örnekleri statik yük altında çekme, eğilme ve kesme (makaslama) deneylerine tabi tutulmuşlardır. Sonuç olarak, 3 farklı deney, 3 ağaç türü, 2 farklı malzeme çeşidi (ısıl işlem görmüş ve ısıl işlem görmemiş olan kontrol örnekleri), 2 birleştirme tekniği, 2 farklı tutkal ve her örnekten 5 yineleme olmak üzere toplam 360 adet deney örneği hazırlanmış ve test edilmiştir. Deneyler sonucunda, çekme deneyinde, dişbudak, eğilme ve makaslama deneyinde, iroko yüksek performans göstermiştir. Çekme deneyinde, ısıl işlem üç ağaç türünde de etkili olup mukavemeti düşürmüştür. Isıl işlem görmüş iroko, dişbudak ve Sibirya çamında da ısıl işlem etkisinde istatistiksel olarak fark bulunmamıştır. Eğilme deneyinde, ısıl işlemin ağaç malzeme üzerindeki etkisi istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur. Kesme (makaslama) deneyinde, ısıl işlem etkisi dişbudak ve Sibirya çamı türünde anlamlı bulunurken, iroko da istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur. Sonuç olarak, çerçeve konstrüksiyonlu mobilya birleştirmelerinde ısıl işlem uygulanmış ağaç malzemenin mekanik performansları açısından çekme, eğilme ve kesme mukavemetleri incelendiğinde, kontrol grubuna göre daha olumsuz sonuç vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated comparison strength of corner joints of frame construction produced by heat treated wood. For this purpose, siberian pine (Pinus sibirica), Iroco (Chlorophora excelsa) and common ash (Fraxinus excelsior) were used as wood materials. Wood materials which processed with and without heat treatment were compared. T type and H type joint samples were constructed with two different techniques, dowel, mortise-tenon joints and two differet adhesive types, polyvinyl acetate (PVAc) and polyurethan (PU). Samples were subjected to tension, bending and shear tests under static loads. Experimental design of the study consist from 3 types of wood, 3 types of test method, 2 types of material (heat threated and unthreated), 2 types of joint, 2 types of adhesive and 5 replication. In total 360 samples prepared and tested. As a result of the study, in tension test common ash, in bending and shear tests iroko were given higher performance. In tension, strength were decreased in construction which manufactured with all heat threated wood materials. On the other hand, there was no significant differance on iroko and common ash. According to result of bending tests, it can be said that there was no significant effect of heat threatment process on all three kind of wood materials. In shear test, heat treatment were effected on common ash and pine but statistically no significant differance on iroco. Briefly, the strength of heat treated wood materials in frame constructions were decreased when compared result of tension, bending and shear tests with control groups (untrated wood materials).