Comparative evaluation of prestressed concrete I-girder bridges design
Öngerme I-kirişli beton köprülerin mukayeseli değerlendirmesi
- Tez No: 430125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP BİRGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında, AASHTO LRFD şartnamesine göre tasarlanmış, Türkiye'de kullanılan öngermeli prefabrik köprü I-kirişlerinin güvenilirlik seviyesi değerlendirilmiştir. Mevcut köprü, Milas-Yatağan karayolu üzerinde, 15 adet I-kiriş kullanılarak inşa edilmiştir. Köprü, dere yatağı üzerinde, Milas-Yatağan arası yolları bağlamak için tasarlanmıştır. Tasarlanan köprüde ekonomik koşullar, saha koşulları ve kullanılacak malzemeler dikkate alınmıştır. Bu araştırmada 15 I-kirişli mevcut köprü tasarımı ve 8 I-kirişli önerilen köprü tasarımı olmak üzere iki tip tasarım modeli uygulanmıştır. 20m'ye kadar açıklığa sahip köprüler göz önünde bulundurulmuştur. Öngerilmeli kirişler, servis ve dayanım sınır durumları düşünülerek tasarlanmıştır. Tasarım Türkiye'de köprülerin güvenlik seviye tahminine dayanan güvenilirliğe göre yapılmıştır. Bu araştırma, iki tip tasarım arasındaki farklılıkları ortaya koymuştur. Çalışmada, I-kiriş sayısı azalan köprü modelinin, tüm temel gereksinimleri sağladığı gösterilmiştir. Bu çalışma, yeni bir inşaat projesine başlamadan önce, inşaat mühendisleri tarafından projenin iyi araştırılması ve üzerinde çalışılması gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The presented thesis was conducted to investigate the safety level of Turkish type precast prestressed concrete I-beam bridge, which was designed in accordance with the American Association of State Highway and Transportation Officials Load and Resistance Factor Design (AASHTO LRFD) code based on reliability theory. The existing Kamışdere bridge that is located on the Milas-Yatağan Highway in Turkey was constructed with 15 I-girders. The bridge was designed to connect Milas-Yatağan passing roads over the stream bed. In this thesis, the same bridge was redesigned for the most appropriate case including economic considerations as well. In the study, two kinds of design evaluation models were taken into account: the current bridge design with 15 I-girders and the proposed bridge design with 8 I-girders. The span length was considered as 20m for the presented study. The girders were calculated according to the basic requirements of Service I, Service III, and Strength I limit states. The design was focused on reliability established safety level estimation of bridges in Turkey. The bridge, which was taken into account during research process, was designed in conformity with the load and resistance factor design (LRFD) method. This study found out the differences between existing and proposed design models. The results of proposed bridge model showed that reduced I-beam calculation decreased the expenses of the construction project while satisfying all essential requirements such as constructability, serviceability, and safety. This study revealed that before starting a new construction project, it should have been well-researched and deliberated by structural engineers.