Periyodik yük altındaki 2R robot kolun dinamik analizi ve performans incelemeleri
Dynamic analysis and performance investigations of 2R robot arm under cyclic loading
- Tez No: 430126
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN DEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde gerek genel amaçlı gerekse özel amaçlı robotlar üretim, askeri ve sağlık alanları gibi çok geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. Robot kollar birçok endüstriyel uygulamalarda genellikle ulaşım, yükleme, kaynak, malzeme montaj, paketleme, delme ve frezeleme gibi rutin işletme koşullarında da kullanılırlar. Üretimde verimlilik ve kalite esasına dayalı bu tip otomasyon sistemlerin uygulama alanlarının artmasıyla birlikte, tasarımda yapılacak iyileştirmeler büyük önem arz etmektedir. Üretilen robot kolların uzun süre problemsiz ve yüksek hassasiyette çalışmaları beklenir. Robot kolların kontrol kartına tanımlanmış hareketlerin tekrarı esasına dayanan bir çalışma prensipleri vardır. Bu prensip gereği robot kolların kısa bir sürede yapmaları gereken ani kalkış ve duruş hareketlerinin verimi arttırmak için yumuşatılması gerekmektedir. Bu projede periyodik yük altındaki 2R robot kolun dinamik analizleri deneysel ve sayısal yöntemlerle yapılmış ve performansı optimize edecek parametreler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays robots which are designed as general purpose or special purpose have a large usage area like manufacturing, army and health areas. Robot arms are used in many industrial applications, usually transportations, installation, welding, assembling, packaging and in the routine operating conditions as drilling and milling. On the basis of efficiency and quality in the production of this type automation systems with the increase of the application areas, improvements to be made in the design take great importance. Manufactured robot arms are expected to work a long time with high precision without any trouble. Robot arms have a working principle on the basis of repetition the defined movements to the control card. By this principle robot arms movements need to be softened of their starts and stops in a short period in order to increase the efficiency. In this study, dynamic analysis of 2R robot arm which is runing under periodic load is analyzed by the experimental and computational methods and examined the parameters which are optimize the performances.