Harmonik yük altında çalışan 2R robot kolda dinamik titreşim absorberi uygulamaları
Dynamic vibration absorber applications at 2R robot arm running under the harmonic load
  1. Tez No: 338188
  2. Yazar: EKREM BAHÇECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Robotlar ve manipülatörler, düşey düzlemde hareket eden genellikle düşük hızlarda çalışan büyük kütleli mekanik sistemlerdir. Robot kollar birçok endüstriyel uygulamalarda genellikle ulaşım, yükleme, kaynak, malzeme montaj, paketleme, delme ve frezeleme gibi rutin işletme koşullarında kullanılırlar. Ancak, yakın gelecekte bu endüstriyel robot kollar harmonik, periyodik yükler, çekiç tipi işletme koşulları gibi dinamik değişken yükler altında çok daha fazla çalışacağı beklenmektedir. Bu işletme koşulları, muhtemelen robot kolun yapısı üzerinde istenilmeyen titreşim problemlerine neden olabilir ve kullanılan aktüatörlerde de performans problemlerine yol açabilir. Arzu edilmeyen bu problemlerin üstesinden gelmek için çeşitli yöntemler düşünülebilir. Bir sistemin istenilmeyen titreşimlerinin yok edilmesinin etkili ve güvenilir çözümlerinden birisi de, sistem üzerine iyi ayarlanmış bir dinamik titreşim absorberi eklemek olduğu bilinmektedir. Diğer bir deyişle, dinamik titreşim absorberinin kütle ve yay karakteristikleri uygun bir şekilde ayarlanabilir. Böylece harmonik dış kuvvetler yüzünden ortaya çıkan ilk sistemin titreşim bozuklukları dinamik titreşim absorberi ile karşılanabilir.
Özet (Çeviri)
Robots and manipulators, usually moving at low speeds the vertical plane running massive mechanical systems. Robot arms in many industrial applications usually transportation, installation, welding, assembling, packaging material, are used for routine operating conditions such as drilling and milling. However, in the near future this industrial robot arms, Harmonic, periodic loads, such as dynamic loads under variable operational conditions hammer type far more than it is expected to operate. This is the structure of the robot arm, probably unintended conditions of vibration can cause problems and can lead to performance problems in actuator is used. A variety of methods to overcome these problems that are not desirable. Does a mechanic of the system is effective and reliable solutions to any undesirable, to add a dynamic vibration system of absorber are known to be well adjusted. In other words, dynamic characteristics of vibration can be adjusted in accordance with the mass and spring absorber. So that the first system to external forces caused by harmonic vibration with dynamic vibration disorders of absorber.