Güzelyurt florası (Aksaray) ve botanik turizmine katkıları
Flora of Güzelyurt (Aksaray) and contributions to botani̇cal tourism
  1. Tez No: 430182
  2. Yazar: HAKAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER KARAMAN ERKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Turizm, Botany, Tourism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırma Güzelyurt (Aksaray) İlçe Merkezi çevresi, Sivrihisar Tepesi, Gaziemir Kasabası ve Ilısu Köyü arasında kalan bölgenin florasını ve Botanik Turizmi'ne katkılarını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma alanından 2013-2015 yılları arasında 844 bitki örneği toplanmıştır. Arazi çalışmaları günübirlik geziler şeklinde periyodik olarak yapılmıştır. 66 familya ( Pteridophyta 2, Magnoliophyta 64) ve 265 cinse ait, 490 takson tespit edilmiştir. Pteridophyta 3, Magnoliophyta 487 takson ile temsil edilmektedir. Magnoliphyta'dan Pinophytina 3 takson, Magnoliophytina 484 takson içermektedir. Toplam 68 takson Türkiye için endemiktir (%13.87). Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımları şöyledir: 125 takson İran-Turan elementi (%25.51), 26 takson Avrupa-Sibirya elementi (% 5.31), 26 takson Doğu Akdeniz elementi (%5.31), 313 takson (%63.87) ise çok bölgeli veya bölgesi bilinmeyenlerdir. Araştırma bölgesinin tarihi ve kültürel dokusu, coğrafi özellikleri, fauna ve flora zenginlikleri ile başta Botanik Turizmi olmak üzere Alternatif Turizm çeşitlerine hitap etmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the flora of Güzelyurt (Aksaray) county town and the area between the Sivrihisar Hill, Gaziemir Town and Ilısu Village. It was determined that 844 plant specimens collected from the area between 2013- 2015. Field studies lasting one day a week in the form of day trips are made periodically. It was determined that 490 taxa that belong 66 families ( Pteridophyta 2, Magnoliophyta 64) and 265 genera was determined. 3 taxa belong to Pteridophyta and 487 taxa belong to Magnoliophyta divisio. Pinophytina are represented by 3 taxa and Magnoliophyta are represented by 484 taxa. The number of endemic taxa within the study area is 68 (13.87%). Distributions of the plant taxa in terms of phytogeografical regions are as follows: Irano-Turanian elements are 126 taxa (25.51%), Euro.-Siberian elements 26 taxa (5.31%), East Mediterranean elements 26 taxa (5.31%) and widespread and others which their regions unclarified 313 taxa (63.87%). The research area appeals to the alternative forms of tourism, including tourism flora, in having historical and cultural texture, geographical features, faunal and floral richness.