PN temelli optikçe saf ligandların sentezi ve çeşitli rutenyum kompleksleri eşliğinde transfer hidrojenasyon uygulamaları
Synthesis of optically pure PN based ligands and application in transfer hydrogen reaction with various ruthenium complexes
  1. Tez No: 430183
  2. Yazar: DUYGU MELİS EMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasında o-(difenilfosfino)benzaldehit ile metilbenzilamin, 1-(4-metilfenil)etilamin ve 1-(4-nitrofenil)etilaminin tepkimeleri sonucu fosfor ve azot dönor atomları içeren kiral iminofosfin bileşikleri sentezlenmiştir. Sentezlenen tüm bileşiklerin yapıları FT-IR, 13C, 1H ve 31P NMR ile aydınlatılmıştır. Bileşiklerin katalitik etkinlikleri in situ olarak, asimetrik transfer hidrojenasyonda incelenmiş olup çözücü ve hidrojen kaynağı olarak 2-propanol varlığında, bazik ortamda (NaOH, KOtBu, Et3N, K2CO3) asetofenon ve benzofenon türevlerinde 82 oC'de test edilmiştir. Gaz Kromotografi analizlerine göre, elde edilen sonuçlar incelendiğinde dönüşümler yüksek, optikçe aşırılık ise düşük çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, chiral iminophosphine compounds were synthesized by using methylbenzylamine, 1-(4-methylphenyl)ethylamine, 1-(4-nitrophenyl)ethylamine) with o-diphenylphosphino benzaldehyde, respectively. The structures of all the synthesized compounds were illuminated with FT-IR, 13C, 1H and 31P NMR. The catalytic activities of compounds were tested in transfer hydrogenation reaction with Ruthenium complexes. Transfer hydrogenation were performed with acetophenone and benzophenone derivatives in basic media (NaOH, KtOBu, Et3N, K2CO3), at 82 oC temperature in 2-propanol solvent system. According to the GC analysis the reduction of substrates was high but ee is low.