Artvi̇n i̇li̇ Hati̇la Vadi̇si̇ ve çevresi̇ndeki̇ carabidae fami̇lyasi üzeri̇ne çalişmalar
Studies on the family carabidae at Hatila Valley and surrounding in artvin
  1. Tez No: 430187
  2. Yazar: ALİM ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEMEL GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, Artvin İli Hatila Vadisi ve çevresinde yer alan ve benzer türler için uygun görülen habitatlar ile bu mevkilerde, farklı yükseklikler, farklı iklim koşulları ve değişik türlerdeki bitki örtüsüne sahip lokalitelerden toplanan Carabidae türleri üzerinde, 2011–2015 yılları arasında yürütülmüştür. Yapılan araştırmada Carabidae familyasına bağlı 32 tür bulunmuştur. Çalışma sonucunda; Carabidae familyasına bağlı 13 Cinsten 32 tür incelenmiştir. Çalışma sonunda Artvin ili yerel faunası için ilk kayıt niteliğinde olan 15 tür belirlenmiştir. Bunlar; Amara lucida, Amara (Curtonotus) aulica, Brachinus elegans, Brachinus (Brachinus) crepitans, Carabus scabrosus, Anisodactylus (Anisodactylus) binotatus, Carabus (Procrustes) coriaceus, Carabus mulsantianus, Carabus (Pachystus) graecus, Harpalus affinis, Harpalus caspius, Ophonus (Hesperophonus) cribricollis, Ophonus (Hesperophonus) azureus, Ophonus (Hesperophonus) subquadratus, Pterostichus (Melanius) anthracinum'dur. Bu örneklere ait tanıtıcı bilgiler verilerek kısa tarifleri, altfamilya, cins ve her cinse ait ergin fotoğrafları, bunların yakalandığı lokalite, morfolojileri, Türkiye'deki dağılımı ve Dünya'daki dağılımı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Artvin Province Hatila Valley and the surrounding areas, and in this position with habitats deemed appropriate for a similar type, different heights, on different climatic conditions and collected Carabidae types of localities with a vegetation of different types were carried out between 2011-2015. Thirty two species belonging to the Carabidae family is found in the research. In conclusion; thirty two species of thirteen genera depending on Carabidae family was examined. At the end, Artvin is determined at the end of the first record for fifteen species of local fauna. These are: Amara lucida, Amara (Curtonotus) Aulia, the Brachinus elegans Brachinus (Brachinus) crepitans, Carabus scabrosus, Anisodactylus (Anisodactylus) binotatus, Carabus (Procrustes) coriaceus, Carabus mulsantianus, Carabus (Pachystus) graecus, Harpalus affinis, Harpalus caspius, Ophonus (Hesperophonus) cribricollis, Ophonus (Hesperophonus) azureus, Ophonus (Hesperophonus) subquadratus, Pterostichus (Melanius) is anthracinum. Brief description of these examples are given introductory information, subfamily, genus and adult photographs of each breed, the localities in which they captured, morphology, distribution in Turkey and the world are given the distribution.