Akdeniz bölgesinde yetiştirilen ananas kavun çeşidinde HS-SPME GC/MS tekniği ile uçucu bileşenlerin belirlenmesi
Determination of volatile components by HS-SPME GC/MS technique in pineaplle melon varieties cultivated in the Mediterranean Region
- Tez No: 831121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PEMBE EVCİ ÇÜRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Farklı lokasyonlardan temin edilen ananas kavun(Cucumis melo var.) çeşidinin uçucu bileşiklerin araştırılması yapılmıştır. Hatay (Kırıkhan), Adana (2) ve Osmaniye (Kadirli)'de kurulan yerel pazarlardan temin edilen Ananas kavunu içerisinde bulunan uçucu bileşikler Gaz Kromatografisi-Kütle Spektrometrisi GC-MS headspace yöntemi ile analiz edilmiştir.Analiz edilen kavun meyve eti örneklerinde esterler, alkoller, aldehitler, ketonlar ve terpenler saptanmıştır.Esterlerden otuz, alkollerden onsekiz, aldehitlerden sekiz, ketonlardan üç, terpenlerden dört grup tespit edilmiştir. Birinci örnekte (Hatay/ Kırıkhan), yirmi altı aroma bileşeni, ikinci örnekte (Osmaniye/ Kadirli) yirmi dokuz uçucu bileşen,üçüncü örnekte (Adana 1) otuz üç uçucu bileşen ve dördüncü örnekte (Adana 2) yirmi dört uçucu bileşen saptanmıştır.Yapılan analizlere göre değişik lokasyonlarda yetişen kavunların uçucu bileşenlerinde farklı-lıklar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The volatile compounds of the Ananas melon (Cucumis melo var.) variety obtained from different locations were investigated.The volatile compounds in Ananas melon obtained from local markets established in Hatay (Kırıkhan), Adana (2) and Osmani-ye (Kadirli) were analyzed by Gas Chromatography-Mass Spectrometry GC-MS headspace method.The melon fruit flesh samples analyzed contained esters, alcohols, aldehydes, ketones and terpenes.Thirty groups were identified from esters, eighteen from alcohols, eight from aldehydes, three from ketones, and four from terpenes.Twenty-sixaroma components were detected in the first sample (Hatay/ Kı-rıkhan), twenty-nine volatile components in the second sample (Osmaniye/ Kadirli), thirty-three volatile components in the third sample (Adana 1) and twenty-four volatile components in the fourth sample (Adana 2).According to the analysis, differences in volatile components were found in melons grown in different locations.