Adana ve Osmaniye'de yetişen Eucalyptus camaldulensis Dehn. yaprağı ve 1,8 cineol ilavelerinin toprak karbon mineralizasyonuna etkileri
Effects of leaf and 1,8 cineole additions Eucalyptus camaldulensis Dehn. growing in Adana and osmani̇ye on soil carbon mineralization
  1. Tez No: 430221
  2. Yazar: TUĞÇE BOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE AKA SAĞLIKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, iki farklı örneklik alandan (Adana ve Osmaniye) toplanmışEucalyptus camaldulensisDehn. (Sıtma ağacı, Myrtaceae) yapraklarındaki uçucu yağın toprak mikroorganizmalarının karbon mineralizasyonuna antimikrobiyal etkisini belirlemek için yürütülmüştür. GC-MS ile belirlenen yapraklardaki ökaliptol içeriğine C içeren her toprağın karbon içeriğine eşdeğer 1/1, 1/2 ve 1/4'ü oranlarında okaliptüs yaprağı ve okaliptol topraklara ilave edilmiştir. 30 günlük karbon mineralizasyonu CO2 respirasyon yöntemiyle belirlenmiştir (28 °C, tarla kapasitesinin%80'i oranında nemlendirilmiş topraklarda). Osmaniye'den örneklenmiş yapraklardaki oranı (%50) Adana'dan (%23.5) anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (P= 0.000). Topraklara ilave edilmiş tüm ökaliptol dozları C mineralizasyonunu azaltmışken Osmaniye'de etkilememiştir Adana toprağınaEucalyptusyaprağı ilavesi edilmiş 1/1 oranı hariç 1/2 ve 1/4 oranlarında mikrobiyal solunumu uyarmıştır. Bu sonuç toprak mikroorganizmalarının Eucalyptusyaprağını C kaynağı olarak kullanmalarıyla açıklanabilir. Bu çalışma ile, bölge farkı, organik madde miktarı ve farklı ökaliptol dozlarının 30 günde C mineralizasyonu ve oranını etkiledikleri sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
Essential oil content in the leaves belonging to Eucalyptus camaldulensisDehn. (Myrtaceae) from two different sites (Adana and Osmaniye) was determined and, their first antimicrobial effects on carbon mineralization of soil microorganisms were assessed. After determining the eucalyptol level in leaves by gas chromatography-mass spectrometry, soils were mixed with powdered leaves and pure eucalyptol based on their C contents at 1/4, 1/2 and same (1/1) doses of soil organic C level. Carbon mineralization of all soils was determined by CO2 respiration method for 30 d (28 °C, 80% field capacity). Our results showed that eucalyptol (50.0%) of obtained essential oil from Eucalyptus camaldulensisleaves planted in Osmaniye was significantly higher than Adana (23.5%) by GC-MS analysis (P = 0.000). All of eucalyptol doses added to Adana soil significantly decreased carbon mineralization while Osmaniye soil did not affect from different eucalyptol doses during the all incubation periods. LQ and LH doses of Eucalyptus leaves added to Adana soil stimulated microbial respiration except of LS dose. This result might explain that soil microorganisms used Eucalyptus leaves as C source at LQ and LH doses of Adana soil. It may be concluded that site difference, organic matter amounts, different eucalyptol doses affected C mineralization and its ratio into the 30 days