5-metilfurfural molekülünün titreşim spektrumunun teorik ve deneysel olarak incelenmesi
Investigation of vibrational spectra of 5-methylfurfural molecules by experimental and theoretical
- Tez No: 430224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ERDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, 5-Metilfurfural (5-Mf) moleküler yapıları ile ilgili deneysel ve teorik sonuçlar sunulmaktadır. Bileşiklerin FT-IR ve FT-Raman spektrumları sırasıyla 4000-400 cm-1 ve 3500-0 cm-1 bölgeleri arasında kaydedildi. 5-Metilfurfural'nin moleküler geometri ve titreşim dalga sayıları, fonksiyonel B3LYP ve MP2 ve 6-311G(d,p) temel seti kullanılarak hesaplanmıştır. Tüm hesaplamalar için Gaussian09 yazılımı kullanılmıştır. Molekülün içinde yük transferleri oluşumunu, hesaplanan HOMO ve LUMO enerjileri göstermektedir. DFT modeli yardımıyla 5-Metilfurfural molekülünün şekil, boyut ve elektrostatik potansiyel değerleri ile izoelektron yoğunluk yüzeyinin üç boyutlu bir potansiyel haritası (MESP) çizildi. 5-Metilfurfural molekülün FT-IR, FT-Raman ve NMR spektrumu, ilk kez sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the experimental and theoretical results on the molecular structures of 5-Methylfurfural (5-MFl) are presented. The FT-IR and FT-Raman spectra of TFMPF have been recorded together for between 4000–400 cm-1 and 3500–0 cm-1 regions, respectively. The molecular geometry and vibrational wavenumbers of the molecule have been also calculated in their ground states by using B3LYP and MP2 functional with 6-311G(d,p) basis set used in calculations. All calculations were performed with Gaussian09 software. The calculated HOMO and LUMO energies show that the charge transfers ocur with in the molecule. DFT using the 5-Metilfurfural molecule electron potential surfaces of the model molecule shapes, sizes, and electrostatic potential values with a three-dimensional map of the surface of the izoelectron molecule density were drawn to the potential (MESP). FT–IR, FT-Raman and NMR spectra of TFMPF molecule are presented for the first time.