Kırşehir ilinde yetiştirilen esmer ve esmer melezi sığırlarda bazı morfolojik özelliklerin görüntü işleme yöntemi ile belirlenmesi
Determination with image processing method of some morphological characteristics in brown and brown crossbred cattle raised in Kırşehi̇r province
- Tez No: 430225
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK KARADAVUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada sığırlarda çeşitli vücut ölçülerinin (cidago yüksekliği, sırt yüksekliği, sağrı yüksekliği, oturak yumru yüksekliği, göğüs derinliği, vücut uzunluğu, gövde uzunluğu, sağrı genişliği, oturak yumru genişliği, vücut alanı ve vücut çevresi) belirlenmesinde Görüntü İşleme yöntemleri kullanılmıştır. Görüntü İşleme Sistemleri ilgilenilen cisim veya cisimlerin renk ve yansıma gibi ışık özellikleri ile uzunluk, genişlik ve yükseklik gibi geometrik özelliklerinin incelenmesi ve buna bağlı olarak değerlendirilmesini sağlayan donanım ve yazılım kombinasyonlarıdır. Sığır veya manda gibi büyük baş hayvanlardan vücut ölçülerinin alınması oldukça zor olmaktadır. Bunun temel medeni olarak ta hayvanların sabit durmasının sağlanamaması, ürkmeleri ve bunlara bağlı olarak ölçüm yapacak kişilerin ölçümlerini tam olarak yapamamaları gibi sebepler bulunmaktadır. Bu ve benzeri sebepler göz önüne alındığında verilerin değerlendirmesi hatalı ve yanlış olabilmektedir. Bu süreç sonuçların dolayısıyla araştırmaların güvenilirliğini azaltmaktadır. Bu amaçla Kırşehir ilini temsil edecek şekilde alınan örneklerde (esmer, esmer melezi sığırlar) görüntü İşleme yöntemleri kullanılarak morfolojik özelliklere göre sınıflanacaktır. Böylece daha doğru bilgi ve veri elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu bilgiler ışığında çeşitli sınıflamalar (etçi, sütçü vb.)yapılabilecektir.
Özet (Çeviri)
This work with a variety of body sizes in cattle (wither height, back height, rump height, seat bump height, chest depth, body length, body length, rump width, seat bump width, body surface area and body circumference) determining image processing method were be used. Image processing system of the related objects or objects with length light and reflection properties such as color, analysis of geometrical features such as width and height, and combinations of hardware and software that evaluates accordingly. Getting the measure of the body, such as beef cattle or buffalo is quite difficult. Failure to provide this basic civil to your animal as hard to stop, as they startle and for reasons not depending on their exact measurements of the person to be measured is located. These and other reasons evaluation of the data given is erroneous and incorrect. This process greatly reduces the reliability of the results of research. For this purpose, Kırşehir in samples taken in order to represent the province (brown, brown crossbred cattle) will be classified according to the morphological characteristics using image processing methods. Thus, it is aimed to obtain more accurate information and data. In this light the various classifications (beef, dairy, etc.) can be made.