Sürdürülebilir ekoturizm uygulamaları ve potansiyel belirlemeye yönelik geri dönüşüm ve çevre yönetim ve stratejileri:İzmir Karaburun örneği
- Tez No: 430254
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Turizm, Çevre Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering, Tourism, Environmental Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, yerel halkın refah düzeyine olumlu katkı sağlayan eko turizm faaliyetlerinin, İzmir ili Karaburun ilçesi için bir imkan olup olmadığı araştırılmıştır. Karaburun ilçesinin doğal ve kültürel mirasının belirlenmesi çalışmaları, eko turizm kavram ve kapsamı içinde kalmak şartı ile arazi çalışmaları, yerel halk ve yöneticiler ile görüşmeler ve literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmalar sonucunda, Karaburun ilçesinin eko turizm uygulamaları için zengin bir potansiyele sahip olduğu görülmüş ve Karaburun için uygulanma imkanı olan eko turizm faaliyet türleri belirtilmiştir. Ayrıca bu türlere ait hedeflerin belirlenerek multidisipliner bir çalışma ile eko turizm prensipleri esas alınarak doğru projelerin üretilmesi ve uygulamaya geçilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Ecoturism activities which have positive contribution to prosperity of local people has been investigated to find out whether or not an opportunity for Karaburun in İzmir city. The investigation of natural and cultural heritages of Karaburun town realized is in ecoturism concept and scope using field works, by researching about these studies in the world, interviews with local people and managers. In the result of these studies, it is found out that Karaburun town have great potential for ecoturism activities and some types of ecoturism activities which are able to be applied to Karaburun town designated. Also it has suggested that authories decide on goal or goals about ecoturism activities according to a multidicipliner study, creating suitable ecoturism projects which can be put into practice in Karaburun town.