Kitle iletişim araçlarının toplumsal gücü
The Effect of mass media on society
  1. Tez No: 43028
  2. Yazar: MUSTAFA KARA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
TÜRKÇE ÖZET Kitle İletişim araçları ve bilhassa televizyon, insan üzerindeki olumsuz etkileri bütün dünyanın en önemli meselesi haline gelmiş bulunmaktadır. Medyanın bilgi, ruh kirlenmesi meydana getirmesi, kültürel yoksullaşmaya yol açması yanında“terör cihazı”haline geldiği söylenmektedir. Bilhassa televizyon terörü, geniş halk, kitlelerini topluca harekete geçirmede, yönlendirmede, değişime uğratmada kullanılmaktır. Sonuçta geniş kitleler ya istenen tepkileri gösterecek ya da tepkisiz kalacaktır. Günümüzde insanlar da adeta bilgisayarlar gibi programlanmaktadır. Geleceğin insanının tepkileri bugünün televizyonları tarafından oluşturulmakta genç zihinler farkında olmadan bunları depolamaktadırlar. Çünkü televizyon, insanların deney alanına girmiş, onun deneme sınama ile elde ettiği davranış biçimlerini depolamaya başlamıştır. Böylece gerekli işaretler verince insanların çoğunun beklenen davranışları göstermesi sağlanacaktır. Televizyonla insanlar kurulmaktadır. Fertlerin, kişilerin standart tepkileri göstermesini sağlayacak kültürel kodlar üretilmekte ve bunlar toplumda hakim hale getirilmektedir. Medya rahatlıkla yasama gücünü etkileyerek menfaatlerine ters düşen bir kanunun çıkmasnı önleyebilmekte, kamuoyunu yönlendirerek ve yasama gücü üzerinde baskı kurarak istediği bir kanunun çıkmasını sağlayabilmektedir. Türkiye'de bunun sayısız örnekleri yaşanmıştır. Medyanın en çok etkisi altında tuttuğu alan yürütme gücü olmaktadır. Kamusal rantları dağıtma, yasaları uygulama noktasında olan yürütmedeki görevliler, medyanın hışmından kendilerini korumak için bir takım pazarlıklar yapabilmektedirler. Bazı üst düzey kamu görevlileri medyanın şantajlarına maruz kalmakta, zaman zaman pazarlıklar sonucu bazı rantları onlara aktarmak mecburiyetinde kalmaktadırlar. Medya kuruluşlarına hükümetlerin sağladıkları teşvikler, uzun vadeli ve düşük faizli krediler, lehlerine sonuçlanan ihaleler vb. idari kararlar medyanın gücünden ve hışmından korkulduğundan dolayıdır. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY A» Bad effects of mass media, especially of TV on human beings became the one of the most importand problem oil over the world. It is said that media turnedi into teror device, beside that it caused information and mentol pollution. Especially TV teror is used in motivating, manipulatings and clanging the huge wasses oil together. Thus, the masses either will give the planned reactions or become without reaction. Today people are programmed, too, like computers. Reactions of future men are formed by today TV's and young brains, without being aware of it, get them in. Tehere by, it is provided that when TV gives tehe reguired signals, people will show the planned behaviors. People are wound by television.In deed, cultural codes which make people to show standart reactions are produced and those are empozed over society. Media, by effecting legislation power, prevents the new ruleswhich are against its benefits and also by manupulating the puplic opinion and by pressure over legislation power provides to put new rules wanted. In Turkey, endless examples of et has been lived. Executise power is the area that media has been most effecting. The executise officials who are at the status of appliying the rules and of distributing! the puplic rent are able to make some bargains in order to protect themselves from medias rage. Some of upper class elit puplic officials have been emposed to medias extentions, and have to distributeng some rent accordingi to their benefits. The administrative desicions such as the long run and lower interest credits, which are provided by governments for media institutions and letting contracts to media institutions and lettin contracts to media are become of power and rage of media. J