Кыргызыстандагы ммкнын өнүгүү маселелери жана өзгөчөлүктөрү ('азаттык' радиосунун мисалында)
Kırgızistan'daki kitle iletişim araçlarının gelişim sorunları ve özellikleri ('Azattık' Radyosunun örneğinde)
  1. Tez No: 823578
  2. Yazar: MEHMET AKİF GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADIRKUL ÖMÜRKULOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Kırgızca
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kitle İletişim Araçlarının topluma ve toplumun karar verme mekanizmasına etkisi çok büyük boyuttadır. Bu etki siyasi ve ekonomik guruplarca desteklendiği; bunun karşılığında da medyanın hem siyasi hem de ekonomik guruplarca desteklendiği bir gerçektir. Bu çerçevede değerlendirildiğinde medyanın sahip olduğu gücü hangi alanlarda nasıl kullandığının araştırılması gerekmektedir. Medya, siyaset ve ekonomik üçken içerisindeki ilişkiler şeffaflıktan uzak, sadece çıkar ilişkisine dayandığı taktirde toplumlardaki güven ve birliktelik duygusu zedelenecek, toplumsal huzursuzluğa zemin hazırlanacak ve ekonomik alanda çok büyük kayıplar yaşanacaktır. İçinde bulunulan sistem gereği Medya sahip olduğu güç ile toplumdaki çıkar gruplarına doğrudan bağlı olmak zorunda kalmıştır. İki taraflı bu ilişki medyanın toplumsal gücünden ileri gelmektedir ve iki taraf birbirine çok sıkı bir şekilde bağlıdır. Fakat bu bağlar çıkarlar uyuşmadığı takdirde her an koparılabilir. Siyasi çevreler toplumun daha doğrusu devletin yargı, yürütme ve denetim gibi organlarını ellerinde bulundurduğundan ya da bulundurma potansiyeline sahip olduğundan medyanın yaşam kanallarından birini oluşturmaktadır.“Kırgızistan' daki Kitle İletişim Araçlarının Gelişim Sorunları ve Özellikleri ('Azattık' Radyosunun Örneğinde)”adlı tezimde toplumun üyeleri tarafından hükümet politikasının ve bu önemli siyasal olayın nasıl biçimlendirildiği ve bunlar arasındaki bağ açık bir şekilde işlenmektedir. Bu bağ yöneten ve yönetilenler arasındaki sürekli bir iletişimin ve etkileşimin olmasıyla güçlü konumda kalabilmektedir. Medya tam bu ilişkinin ortasında; seçmen ve seçilen ya da başka bir değişle kamuoyu ve kamu yöneticileri arasındaki bağı teşkil etmektedir. Bilgi aktarımı ve paylaşımı medya üzerinden sağlanmaktadır ve halk medyada yer alan haberleri kendisiyle doğrudan ilişkilendirmektedir. Kamuoyu ve baskı grupları oluşturulmasında ve basit anlamda toplumun siyaset karşısında nasıl bir konumda olacağı üzerinde büyük rol oynamaktadır. Bu durum medya patronları ya da profesyonellerinin kimi zaman açıklamakta zorlandıkları derin ilişkilerin doğmasına yol açmaktadır
Özet (Çeviri)
Массалык Маалымат Каражаттарынын коомго жана коомдук чечим чыгаруу механизмдерине болгон таасири өтө жогору. Бул таасир саясий жана экономикалык группалар тарабынан колдонгондугу; мунун каршысында ММКнын саясий да, экономикалык да группалар тарабынан колдоого ээ болгондугу чындык. Мындай чөйрөдө бааландырганда ММКнын күчүнүн кайсы тармактарда кандайча колдонулгандыгынын изилденүүсү керек. ММК, саясат жана экономика үч бурчтугу ичиндеги мамилелер айкындыктан узак, өздөрүнүн кызыкчылыктарын гана көздөгөн мамилелердин негизинде жүрсө коомдогу ишенич жана бирдиктүүлүк сезимдеринин кыйрашы күтүлөт, коомдук тынчсызданууга фундамент даярдалып экономикалык жактан чоң жоготууларга дуушар болот. ММКнын ичиндеги системанын талабы боюнча ал ээ болгон күч менен коомдогу кызыкчылык группаларына түздөн түз көз каранды бойдон калууда. Эки тараптуу болгон бул мамиле ММКнын коомдук күчүнөн пайда болууда жана эки тарап бирбирине өтө тыгыз байланышта. Бирок бул байланыштар кызыкчылыктар келишпей калганда ар убак оңой эле үзүлүп кетиши мүмкүн. Саясий чөйрөлөр коомдун же тагыраак айтканда мамлекеттин мыйзам чыгаруу, аткаруу жана көзөмөл органдарын колдорунда кармагандыктан же кармоо потенциалына ээ болгондуктан ММКнын жашоо каналдарынан бирөөнү түзүшүүдө. «Кыргызыстандагы ММКнын онугуу маселелери жана озгочолуктору ('Азаттык' радиосунун мисалында ) » темасында жазган аттуу дипломдук ишимде коомдун мүчөлөрү тарабынан өкмөт саясатынын жана ошол маанилүү саясий ii окуянын кандайча кабыл алынгандыгын жана алардын арасындагы байланыш ачык мүнөздө иштелип чыкты. Ал байланыш башкарган жана башкарылгандар арасында туруктуу пикир алышуунун жана таасирлешүүнүн бар болгондугу үчүн күчтүү абалын сактап калууда. ММК дал ошол мамиленин Mass media has a strong influence on society and on social decision making mechanisms. It is obvious that this influence supported by various kinds of political and economical groups, in consequence mass media is supported both by economical and political groups. If appraise in this respect, it's essential to research in which fields and how is being used the power of mass media. In case of relations between policy, economy and mass media triangle, segregating from transparency is based on their own account, the sense of trust and togetherness will be damaged, further will be laid the foundations for social confusion and national economy will sustain great losses. As required by system which is laid in mass media, by the own power mass media is still depend on public interests. This bilateral relation is the result of public power of mass media and both sides are closely interrelated. But these relations are easily can be interrupted in the case of controversy. Since political environment keep on their hand or have a potential to keep public, or in other words state legislative, executive and control authorities, they represent one of the vital canals of mass media. In my thesis“The State and Peculiarities of Mass Media in Kyrgyzstan. Reflections on ”Azattyk“ Radio”I have presented how this essential political event and policy of government has been accepted by society, also publicly have been analyzed the relation between these two phenomena. Because of permanent exchange of views and mutual influence between governors and who are under government, this relation is still quite strong. Mass media is found just between these two relations; shapes the bond between elect and elector, in other words between society and public officials. Transfer and distribution of information is being realized via mass media and people directly tie this information with themselves. Mass media also play great role on formation of pressure exerting groups, in simple words on the attitude of society to the political decisions. However, sometimes such kind of situations lead to appearance of deep relations which are hardly explained by the chiefs of mass media or professionals.