Farklı tohumluk miktarları ve sıra arası mesafelerinin bazı anason (Pimpinella anisum L.) popülasyonlarının tarımsal ve kalite özelliklerine etkisi
Di̇fferent row spaci̇ng and seedi̇ng rate of some ani̇se (Pi̇mpi̇nella ani̇sum L.) populati̇ons impact on agri̇cultural and quali̇ty features
  1. Tez No: 430296
  2. Yazar: YUNUS BÜTÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİYE YAVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma Tekirdağ koşullarında 2015 yetiştirme döneminde Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü, Uygulama ve Araştırma Alanı'nda Tesadüf Bloklarında Bölünen Bölünmüş Parseller Deneme Desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Araştırmada materyal olarak, üç anason popülasyonu (Denizli, Çeşme, Burdur) kullanılmıştır. Bu araştırmanın amacı, Tekirdağ koşullarında üç anason popülasyonunda (Denizli, Çeşme, Burdur), dekara atılacak farklı tohumluk miktarları (1-2-3 kg/da) ve farklı sıra arası mesafenin (15-30 cm) anasonun tarımsal ve kalite özellikleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada, popülasyonların çimlenme-çıkış süresinin 33-35 gün arasında, çiçeklenme gün sayısının 92-95 gün arasında, olgunlaşma gün sayısının 120-130 gün arasında, bitki boyu değerlerinin 34,51-44,31 cm arasında, dal sayısının 6,04-9,95 adet/bitki arasında, bitki başına şemsiye sayısının 7,04-10,95 adet/bitki arasında, şemsiyede tohum sayısının 44,01-120,68 adet/bitki arasında, bin tane ağırlığının 3,85-5,32 g arasında, bitki başına tohum verimi 1,58-4,42 g arasında, tohum veriminin 44,58-101,87 g arasında, uçucu yağ oranının %2-%2,46 arasında, uçucu yağ veriminin 0,92-2,24 l/da arasında değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research Tekirdağ conditions during the 2015 growing Namik Kemal University Faculty of Agriculture, Department of Agronomy, the split is split plots in randomized complete block experiment was conducted in the application and research area by the pattern with three replications. as material in this study, three anise population (Denizli, Çeşme, Burdur) were used. The purpose of this research, three anise populations in Tekirdağ conditions (Denizli, Çeşme, Burdur), different seed quantity per decare (1-2-3 kg / da) and the distance between the different rows (15-30 cm), anise agricultural and quality characteristics on It was conducted to determine the effect. In the study, the germination of the population of 33-35 days between the time - out , the number of days between 92-95 days flowering , ripening the number of days between 120-130 days , plant height value of between 34,51 to 44,31 cm , the number of branches 6,04- 9,95 units / plants between, umbrella plant number from 7,04 to 10,95 per unit / plant between bin grain weight of between 3,85 to 5,32 g , the number of seeds in the umbrella from 44,01 to 120,68 units / plants between , seed yield per plant is between 1,58 to 4,42 g , seed yield between 44,58 to 101,87 g, 2 % essential oil content of between 2,46 % , from 0,92 to 2,24 l of essential oil yield / it has been identified in between changing.