Merada serbest yetiştirilen yumurta tavuk yemlerine fitaz enzimi ilave edilmesinin performans ve yumurta kalitesine etkisi
The effects of phytase supplementation on the performance and egg quality of free-range layers
- Tez No: 430313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada merada serbest yetiştirilen yumurta tavuk yemlerine fitaz enzimi ilave edilmesinin, performans ve yumurta kalitesine etkisi araştırılmıştır. Denemede 48 haftalık yaşta 152 Lohman Brown kahverengi yumurtacı tavuk kullanılmıştır. Deneme, 3 muamele grubu 2 tekerrürlü olacak şekilde düzenlenmiştir. Tavuklara mera yemlemesine ilave olarak 2795 kcal/kg ME ve % 16,75 ham protein içeren bazal yem verilmiştir. Muamele gruplarına; (1) Kontrol (0 FTU/kg), (2) Fitaz I (250 FTU/kg), (3) Fitaz II (500 FTU/kg) olacak şekilde fitaz enzimi ilave edilmiştir. Yem ve su ad-libitum olarak verilmiş ve günlük 16 saat aydınlatma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to the effects of supplementation of phytase enzyme to free-range layer diets on performance and egg quality traits. In the trial, at 48 wk old 152 Lohman Brown layers were divided into 3 dietary treatments with 2 replicates. Basal diets with 16,75% crude protein and 2795 kcal/kg metabolisable energy were used. Three dietary treatments were formed as followed; (1) control group diet had 0 FTU/kg with phytase, (2) Phytase I group diet had 250 FTU/kg phytase and (3) Phytase II group diet had 500 FTU/kg phytase. Feed and water were supplied for ad-libitum. The light was provided 16 hours, daily.