Entansif ve ekstansif koşullarda yetiştirilen karakaş kuzuları ve kıl keçisi oğlaklarının besi gücü, kesim ve karkas özellikleri ile et kalitesi ve yağ asidi kompozisyonu
Fattening performance, slaughter and carcass characteristics, meat quality and fatty acid composition of karakaş lambs and hair goat kids on intensive and extensive conditions
  1. Tez No: 268752
  2. Yazar: SERHAT KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIN KOR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Ziraat, Food Engineering, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, entansif ve ekstansif koşullarda besiye alınan Karakaş erkek kuzuları ve Kıl keçisi erkek oğlaklarında besi gücü, kesim ve karkas özellikleri ile et kalitesi ve yağ asidi kompozisyonlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada 3-3,5 aylık yaşta sütten kesilmiş 45 baş Karakaş erkek kuzusu ile 30 baş kıl keçisi erkek oğlağı kullanılmıştır. Besinin sonlandırılması için hedeflenen canlı ağırlık kuzular için 38 kg, oğlaklar için 28 kg olarak belirlenmiştir. Sütten kesimden sonra merada besiye alınan kuzuların 15 başı, entansif grup kesim ağırlığına ulaştığında, geri kalan 15 başı ise grup ortalaması 38 kg olduğunda kesime alınmıştır. Entansif ve ekstansif olarak besiye alınan oğlak grupları ise öngörülen kesim ağırlığına aynı sürede ulaştıklarından tüm oğlaklar aynı zamanda kesilmiştir.Karma yemle besiye alınan kuzularda (KYK), KYK grubuyla aynı zamanda besisi sonlandırılan mera grubu kuzularda (MK1) ve mera mevsimi sonunda mera otuyla hedef canlı ağırlığa ulaşması sağlanan mera grubu kuzularda (MK2) besi süresi sırasıyla 77, 77 ve 126 gün olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine fattening performance, slaughter and carcass characteristics, meat quality and fatty acid composition of Karakaş male lambs and Hair goat kids raised under intensive and extensive conditions. The study consisted of 45 heads of Karakaş male lamb and 30 heads of Hair goat kids which weaned at 3-3.5 months of age. Fattening period was finished at an average weight of lambs and kids reached 38 kg and 28 kg, respectively. Fifteen pasture grazed lambs were slaughtered when the intensive group up to the designated slaughter weight. Other 15 head of pasture grazed lambs were slaughtered when the average live weight of the group reached 38 kg. Groups of kids fattening under intensive and extensive conditions reached the planned slaughter weight at the same time. Therefore all kids were slaughtered together.Fattening periods of lambs fed concentrate (CL), the group of pasture lambs which was finished the fattening period with CL at the same time (PL1), and pasture lambs which were supplemented with pasture grass at the end of the pasture season to reach the target slaughter weight (PL2) were 77, 77 and 126 days, respectively.