Mera ve kafes sistemlerinde yetiştirilen tavuklardan elde edilen yumurtaların kalite özelliklerinin karşılaştırılması
Quality comparison of eggs obtained from hens raised in free range and cage systems
- Tez No: 449183
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ERSİN ŞAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada, yapay oluşturulmuş tavuk meralarından elde edilen yumurtalar ile ticari olarak satılan yumurtaların kalite özellikleri karşılaştırılmıştır. Çalışmada 75 adet Lohmann kahverengi yumurta tavuğu kullanılmıştır. Barınak olarak ahşap kümesler kullanılmıştır. Çalışmada bazal yem olarak izonitrojenik ve izokalorik yumurta tavuk yemi ad libitum olarak verilmiştir. Askı tip suluklar kullanılmıştır. Işıklandırma, güneş enerjisinden yararlanılarak planlanmış fotovoltaik sistem aracılığıyla yapılmıştır. Her parselde bulunan tavukların yumurtalarından analiz yapılmıştır 2 hafta arayla toplanan yumurtaların yumurta içi ve dışı kalite ölçümleri yapılmıştır. Çalışma toplam 8 hafta sürmüştür. Çalışmada karşılaştırma yapabilmek için haftalık olarak bir ticari kuruluştan analizler için yumurta temin edilmiştir. Çalışmanın sonuçları incelendiğinde yumurta ağırlığına ve kalınlığına yetiştirme sisteminden ziyade daha çok haftalık yaşın ilerlemesi etkili olmuştur. Kabuk ağırlığı, serbest sistemde yetiştirilen tavuklarda önemli derecede daha yüksek bulunmuştur. Yetiştirme sisteminin etkisi özellikle sarı rengin düzeyi üzerine olmuştur. Kafes tavuklarının renk aralığı (renk skalasında okunan) 14,9-15,0 olmuştur. Ancak serbest olarak merada yetiştirilen tavuklarda bu değer 8,3-10,4 arasında bulunmuştur. Bu farklılığa kafes tavuklarının karma yemlerine ilave edilen renk maddelerinin neden olabileceği düşülülmektedir. Ayrıca serbest yetiştirilen tavukların yemin yanı sıra meradan karşılayabilecekleri rengi etkileyebilecek başka kaynaklara da ulaşabilir oldukları söylenebilir. Ayrıca yeme ek olarak meradan beslenmenin, sarı ağırlığını önemli derecede arttıcı etkileri olduğu gözlenmiştir. Yumurta akı ağırlığı üzerine ise benzer bir etki gözlenmemiştir. Ayrıca, kafes tavuklarında yumurta akı ağırlığı daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, quality features of the eggs sold commercially and the eggs obtained from artificial free ranges were compared. 75 Lohmann brown egg hens were used in the study. Wooden cages were used as shelter. As basic forage, isonitrogenic and isocaloric hen forage were given as ad libitum. Hanger type drinker system was used. Lightning were applied via photovoltaic system planned by benefiting from solar energy. Eggs of hens from each parsel were analyzed. The eggs, obtained every 2 weeks, of which interior and exteriors quality measurements were measured. The study carried out for 8 weeks. In the study, so as to compare, eggs were supplied for analysis from a commercial founding. Examining the study, rather than breeding system, the proceeding of weekly age was much more effective to egg weight and thickness. Weight of shell were found significantly surplus on hens raised freely. The effect of breeding system was particularly on the level of egg yolk. The colour range of cage hens (which read on colour scala) was between 14,9-15,0. Nevertheless, this values was found between 8,3-10,4 on the hens freely raised in freeranges. It can be said that coloring agents added to mixed forage of cage hens may cause to the difference. On the other hand in addition to forage, it was observed that feeding from freerange has a significantly increasing effect on yolk weight. There was not any similar effect observed on albumen. Also, albumen weight were found higher on cage hens.